Misteria Paschalia, festiwal poświęcony muzyce dawnej związanej z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą rozpoczyna się w poniedziałek w Krakowie. Melomani usłyszą najpiękniejsze arcydzieła tego okresu wykonywane przez muzyków światowego formatu.
Jak poinformował w poniedziałek dyrektor artystyczny festiwalu Filip Berkowicz, główną oś tegorocznego programu wyznaczają trzy oratoria – Niccola Jommellego, Bernarda Pasquiniego i George'a Friedricha Haendla oraz dwie pasje oparte na Ewangelii według św. Łukasza autorstwa Cypriana de Rore i Johanna Sebastiana Bacha.
Uzupełnieniem programu będzie wykonanie XIV-wiecznych utworów zamieszczonych w tzw. „Czerwonej Księdze z Montserrat” oraz mistycznego cyklu Ciemnych Jutrzni Francoise'a Couperina i Marca-Antoine'a Charpentiera.
„Tegoroczny program jest bardzo wyjątkowy, bo przypada na szczególny czas niepokoju i zagrożenia płynącego z południa i ze wschodu” - mówił Berkowicz. Dodał, że dobór repertuaru ma skłonić słuchaczy do „zastanowienia nad naszym europejskim dziedzictwem, naszymi korzeniami muzycznymi”.
Według dyrektora artystycznego, krakowski festiwal tradycyjnie gromadzi całą plejadę światowych gwiazd muzyki dawnej. Obok znanych i cenionych przez festiwalową publiczność: hiszpańskiego interpretatora Jordiego Savalla oraz włoskiego dyrygenta i klawesynisty Ottavia Dantone powrócą do Krakowa francuski klawesynista Christophe Rousset oraz belgijski alcista i dyrygent Rene Jacobs. Po raz pierwszy zaprezentuje się ze swoim zespołem m.in. Diego Fasolis.
Ten szwajcarski dyrygent powiedział dziennikarzom, że festiwal Misteria Paschalia jest „bardzo ważnym i imponującym przedsięwzięciem muzycznym w Europie”. „W Krakowie zebrała się ogromna liczba artystów o światowym zasięgu, którzy gwarantują wykonania na najwyższym poziomie” - podkreślił.
Festiwalowe koncerty będą się odbywać od 30 marca do 5 kwietnia w różnorodnej scenerii, od sali Filharmonii Krakowskiej, przez wnętrza kościoła św. Katarzyny i kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce, po otwarte niedawno Centrum Kongresowe ICE Kraków.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, a współorganizatorem - Program 2 Polskiego Radia, na antenie, którego będzie można usłyszeć transmisje i retransmisje wybranych koncertów. (PAP)
rgr/ par/