Spektakle, warsztaty, wystawa masek oraz lekcje tematyczne skierowane do młodzieży znalazły się w programie XIV Dni Komedii dell'Arte, które potrwają od poniedziałku do niedzieli w Krakowie.
Jak przypomniała Agnieszka Cianciara-Froehlich, dyrektor artystyczna dni, festiwal stanowi polskie obchody międzynarodowego święta włoskiej komedii, które przypada 25 lutego.
„Wywodząca się z XVI wieku komedia dell’Arte może być śmiało nazwana kolebką europejskiego teatru. Pomimo swego wieku, sztuka ta jest nadal żywa i ma w Krakowie kontynuatorów swojej wspaniałej tradycji” - zaznaczyła organizatorka.
W programie wydarzenia przewidziano m.in. lekcje o komedii dell’Arte skierowane do młodzieży, spektakle „Oberża pod złamanym groszem” i "Sąsiadka", warsztaty teatralne, wystawę masek i spotkania z aktorami.
Organizatorzy zapowiadają, że w trakcie trwania festiwalu w mediach społecznościowych będą zamieszczane krótkie filmiki w cyklu „Komedia dell’Arte w Krakowie”.
Organizatorami wydarzenia jest fundacja Studio Dono oraz Centrum Kultury Podgórza. Współfinansuje je Miasto Kraków.
Komedia dell'Arte pojawiła się w połowie XVI w. we Włoszech. Najważniejszą jej cechą jest improwizowany charakter. Bohaterami były typowe postacie włoskiej komedii ludowej, reprezentujące różne regiony, mówiące dialektami i występujące w maskach i charakterystycznych strojach.
Z czasem komedia dell'Arte opanowała całą Europę, najpopularniejsza była we Francji. W Polsce wystawiano ją m.in. na dworach Władysława IV i Jana III Sobieskiego. Zmierzch tego rodzaju sztuki scenicznej nastąpił pod koniec XVIII w. Obecnie ponownie wraca do łask - do jej tradycji nawiązuje m.in. Piccolo Teatro w Mediolanie.(PAP)
Autor: Rafał Grzyb
rgr/ dki/