W niedzielę i poniedziałek naukowcy i krytycy filmowy będą dyskutować o twórczości Andrzeja Wajdy podczas konferencji naukowej w Krakowie z okazji 90. urodzin wybitnego polskiego reżysera. Andrzej Wajda urodził się 9 marca 1926 r.
Jak poinformowała Karolina Grysiak z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które jest współorganizatorem konferencji, podczas spotkania będą prezentowane różne konteksty bogatej twórczości wybitnego reżysera. „Na uczestników konferencji czeka spotkanie z mistrzem, wykłady laudacyjne oraz spotkania z najwybitniejszymi polskimi wykładowcami” - zaznaczyła.
Udział w konferencji jest bezpłatny, wymagana jest jednak rejestracja online na stronie: www.konferencjawajda90.pl, ponieważ liczba uczestników jest ograniczona.
Wśród prelegentów znaleźli się wybitni krakowscy naukowcy. W niedzielę konferencję otworzy w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego rektor tej uczelni prof. Wojciech Nowak i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Wykłady laudacyjne wygłoszą naukowcy: prof. Tadeusz Lubelski, prof. Andrzej Chwalba, prof. Joanna Walaszek, prof. Jacek Purchla oraz gość z Japonii - dr hab. Koichi Kuyama.
W niedzielne popołudnie uczestnicy konferencji będą zwiedzać wystawę rysunków „Andrzej Wajda – Szkicownik” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Spotkają się tam również z samym jubilatem. Dyskusję poprowadzi prof. Tadeusz Lubelski.
Na poniedziałek zaplanowano szereg paneli dyskusyjnych, w trakcie których naukowcy i krytycy filmowi zaprezentują wielorakie konteksty twórczości Andrzeja Wajdy.
Merytoryczny nadzór nad uroczystą sesją naukową uświetniającą obchody 90. urodzin Andrzeja Wajdy sprawuje prof. Tadeusz Lubelski. Organizatorami konferencji są Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Uniwersytet Jagielloński – Katedra Historii Filmu Polskiego Instytutu Sztuk Audiowizualnych oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Andrzej Wajda urodził się w 1926 r. w Suwałkach. W wieku 20 lat rozpoczął studia malarskie na ASP w Krakowie. Po trzech latach zrezygnował jednak z malarstwa i wybrał film - podjął studia w łódzkiej Wyższej Szkole Filmowej. Jako reżyser debiutował w 1954 r. obrazem "Pokolenie". W ciągu następnych 50 lat wyreżyserował filmy, które przyniosły mu uznanie na całym świecie m.in. "Kanał", "Popiół i diament", "Ziemia Obiecana", "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza", "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
Reżyser czterokrotnie był nominowany do Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny". Otrzymał statuetkę w 2000 r. za osiągnięcia życia i wkład w rozwój światowej kinematografii. Został uhonorowany także weneckim Złotym Lwem (1998) oraz Złotym Niedźwiedziem Festiwalu Berlinale (2006). Byłpięciokrotnie nagradzany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes m.in. Złotą Palmą za "Człowieka z żelaza" (1981) i Srebrną Palmą za "Kanał" (1956).
Wajda jest kawalerem Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderu Orła Białego, członkiem prestiżowej francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. (PAP)
rgr/ agz/