Kostium mieszkańca Szmaragdowego Grodu, schody z „Romea i Julii”, pomarańczowa suknia żony Lota, komoda z czaszkami albo przezroczysta ławka – to niektóre z wielu przedmiotów, które w sobotni wieczór można wylicytować na aukcji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Teatralna wyprzedaż odbywa się na Dużej Scenie przy Placu św. Ducha w Krakowie. Na miejscu każdy, kto wcześniej zadeklarował obecność, może wylicytować rekwizyty, stroje i elementy scenografii, które mieściły zakamarki magazynów. Wśród nich jest m.in. nakrycie głowy cesarza Kaliguli, drzewo ze spektaklu "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale", żelazko żeliwne (niesprawne), suknia ślubna, a nawet nieużywany sprzęt akustyczny i oświetleniowy.
"Stroje, rekwizyty, meble, eksponaty w magazynach niszczą się i naturalną rzeczą jest, że gdy wchodzą nowe spektakle, są utylizowane. Chcemy więc trochę przewietrzyć magazyny, zrobić miejsce, ale zamiast wyrzucać te przedmioty, postanowiliśmy podzielić się nimi z widzami, dać im pamiątkę. Być może ktoś znajdzie coś, co polubił" - mówi PAP Lucyna Marchewczyk, kierownik Koordynacji Pracy Artystycznej w Teatrze Słowackiego. I dodaje, że drugim powodem licytacji było zasilenie budżetu Teatru.
"Wciąż jesteśmy w trudnej sytuacji finansowej i zbieramy środki na nowe produkcje. Po prostu szukamy pieniędzy wszędzie, gdzie tylko można, więc również chcemy poprosić w ten sposób widzów o wsparcie" - przyznaje.
Ceny wywoławcze zaczynają się od 50 zł. Najdroższą rzeczą na licytacji, której cena wywoławcza to 3 tys. zł, są kręcone schody ze spektaklu "Romeo i Julia" w reżyserii Marcina Hycnara ze scenografią Julii Skrzyneckiej. "Są naprawdę przepiękne, żeliwne" - zaznacza Lucyna Marchewczyk.
"Jest też dużo drobiazgów, które wspominam z sentymentem – jak marionetka Pinokia, pięknie wykonana w Czechach. Albo okrycia głowy, szczególnie z +Kaliguli+. Patrząc na te przedmioty, od razu widzę spektakl, widzę sceny, w których one były" - dodaje w rozmowie z PAP.
Niektóre przedmioty można kupić bez licytacji, za symboliczną kwotę w Westybulu Teatru - to m.in. kule dyskotekowe, drewniane kolorowe krzesła ze "Starego Testamentu" w reż. Agaty Dudy-Gracz czy stoły i krzesła ze spektaklu "Minia-tour. Muzyczne biuro podróży". (PAP)
Autorka: Julia Kalęba
juka/ pad/