Zespoły taneczne oraz soliści i duety z Polski i Słowacji wezmą udział w IX Ogólnopolskim Festiwalu Tańca „Intermedium”, który odbędzie się w weekend w Krośnie. Łącznie młodzi artyści wykonają 139 prezentacji w kategoriach: formy nowoczesne i formy współczesne.
„Każdego roku setki młodych ludzi uświadamiają nam, jak ważnym miejscem na tanecznej mapie Polski jest Krosno. Zespoły z całej Polski - i nie tylko - w tym roku również zachwycą publiczność i jurorów, dlatego nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zachęcić grupy do zapoznania się z programem festiwalu i do zajęcia miejsc na widowni, a w swoim czasie na scenie” – zachęcała Agnieszka Kaszczyszyn z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza, organizatora wydarzenia.
Dodała, że w tegorocznym festiwalu, który odbywać się będzie przez dwa dni – sobotę i niedzielę, łącznie zaprezentuje się prawie tysiąc uczestników, którzy wystąpią w sumie w 139 prezentacjach. Będą to popisy grupowe, solowe i w duetach w kategoriach: formy nowoczesne, takie jak street dance show, disco dance, hip-hop, break dance oraz formy współczesne: show dance, jazz dance, modern dance, taniec współczesny.
Młodzi tancerze, którzy przyjadą do Krosna z kilkunastu miejscowości województw podkarpackiego i małopolskiego, a także z Sandomierza, Lublina i ze Słowacji, wezmą udział w prezentacjach konkursowych w trzech kategoriach wiekowych: od 7 do 11 lat, od 12 do 15 lat oraz powyżej 15. roku życia.
Oceniać ich będzie jury składające się głównie z osób pracujących z amatorskimi zespołami tanecznymi.
Jurorzy oceniać będą m.in. opracowanie choreograficzne, technikę wykonania, dobór repertuaru, muzyki, kostiumów, a także wartości wychowawcze, stopień trudności wykonywanych elementów. Komisja konkursowa wytypuje zespoły do koncertu galowego, w czasie którego, po obejrzeniu występów, może przyznać w każdej kategorii wiekowej trzy nagrody finansowe.
Wstęp na festiwal jest wolny.
Festiwal skierowany jest do solistów, duetów i zespołów tanecznych działających w szkołach, domach kultury, klubach tanecznych i szkołach tańca.
Celem festiwalu jest przede wszystkim możliwość zaprezentowania dorobku artystycznego amatorskich zespołów tanecznych, wymiana doświadczeń w pracy z dziecięcymi i młodzieżowymi zespołami tanecznymi, a także rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży przez ich bezpośredni kontakt z tańcem i muzyką.
Ponadto dzięki uczestnictwu w wydarzeniu dzieci i młodzież poznają różnorodność form tanecznych.(PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ mabo/