XIX wiek

05.02.2014 aktualizacja 19.07.2016

W Krośnie koncerty na fortepianie z czasów Chopina

Dwóch koncertów na unikatowym fortepianie firmy Pleyel z czasów Fryderyka Chopina można będzie w piątek słuchać w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.

"Najpierw przy zabytkowym Pleyelu z 1862 r. z utworami takich kompozytorów jak Scarlatti, Mozart, czy Haydn będą zmagać się młodzi pianiści z Polski, Ukrainy i Słowacji. Wystąpią m.in. Rozalia Kierc, Barbara Wisłocka z Polski, Ludmiła Tereszczenko, Alona Dekusza z Ukrainy oraz Ladislav Palkovic ze Słowacji. Natomiast wieczorem odbędzie się recital Stanisława i Jekateriny Drzewieckich +Na dwie i cztery ręce+. W ich wykonaniu usłyszymy kompozycje Chopina, Schuberta i Liszta" - powiedział dyrektor muzeum Jan Gancarski.

Instrument pochodzi z 1862 r. Został wyprodukowany w francuskiej firmie Pleyel. Na takich samych fortepianach grywał Chopin.

Instrument pochodzi z 1862 r. Został wyprodukowany w francuskiej firmie Pleyel. Na takich samych fortepianach grywał Chopin. Jest prawdopodobnie jednym z nielicznych w pełni oryginalnym instrumentem, który zachował się w Polsce. "Poddajemy go stałej konserwacji. Nie wymaga jednak poważniejszych napraw. Posiada wszystkie oryginalne części" - podkreślił Gancarski.

Jego właścicielem jest Muzeum Podkarpackie w Krośnie, gdzie fortepian trafił w latach 60. ubiegłego wieku. Wartość zabytku odkryto w dopiero w połowie lat 90. Badania przeprowadzone przez konserwatorów potwierdziły jego unikatowy charakter. Był wypożyczany m.in. do Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie na galowy koncert z okazji Międzynarodowego Roku Chopinowskiego.

Utwory Chopina grywali na nim m.in. francuski artysta polskiego pochodzenia Henryk Witkowski oraz Lidia Kozubek. (PAP)

kyc/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL