Portrety Józefa Piłsudskiego, sceny rodzajowe, a także prace poświęcone symbolice niepodległościowej znajdą się na wystawie „Ze sztalugą w okopie. Artyści w Legionach Polskich 1914-1918”, którą od niedzieli będzie można oglądać w Muzeum-Zamku w Łańcucie (Podkarpackie).
Jak poinformowała PAP Joanna Garbulińska-Charchut z łańcuckiego zamku prezentowane na ekspozycji dzieła autorstwa artystów-żołnierzy pochodzą ze zbiorów profesora
Janusza Ciska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zgromadzonych na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
Wystawa została podzielona na kilka działów. Znalazły się na niej liczne portrety i wizerunki komendanta Józefa Piłsudskiego, sceny rodzajowe, przedstawiające zbiorowego bohatera, szeregowego Legionistę. Są także prace poświęcone kawalerii.
„Bez trudu możemy odnaleźć tu symbolikę narodowego odrodzenia, żołnierskiego poświęcenia, ofiary, barw narodowych, a także polskiego dworu jako ostoi tradycji” – powiedziała Joanna Garbulińska-Charchut.
Oprócz dzieł malarskich na ekspozycji zaprezentowane zostaną także projekty graficzne, typograficzne oraz fotografie.
Jak podaje we wstępie do katalogu wystawy prof. dr hab. Janusz Cisek, wśród legionistów było bardzo wielu artystów. Byli to zarówno studenci i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i innych uczelni artystycznych, jak i profesorowie, a także artyści amatorzy.
„Artyści założyli mundur by walczyć o Ojczyznę, a dopiero +po godzinach+ bratali się ze sztuką. Dokumentowali okoliczności, utrwalali oblicza kolegów, którzy mogli odejść na wieczną wartę każdego kolejnego dnia, starali się wytworzyć indywidualną i zbiorową identyfikację dla siebie całej formacji” – wyjaśnia prof. Cisek.
Wystawa potrwa do końca listopada. Została zrealizowana w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ pat/