„Koniec i Początek” to temat przewodni 55. edycji Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, które będą jednocześnie 3. Festiwalem Nowego Teatru. Impreza odbędzie się w listopadzie w Rzeszowie. W jej programie przewidziano około 20 różnych wydarzeń artystycznych i edukacyjnych.
Jak mówiła na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor artystyczna Festiwalu Joanna Puzyna-Chojka dwie perspektywy - koniec dotychczasowego porządku świata, przepowiadany przez powrót „duchów przeszłości”, oraz początek nowego, „w kształcie, jakiego jeszcze nie znamy, powstający na gruzach znanego nam świata”, wyznaczą nadrzędny temat tegorocznej edycji Spotkań.
„Zaproszone spektakle realizują go w różny sposób, inaczej rozkładając akcenty, wybierając odmienne formy i tonacje. Za każdym razem jednak przebija przez nie przeczucie nadciągającej katastrofy, za którym czasem, choć nie zawsze, tli się nadzieja na zbudowanie jakiejś nowej formy życia, a także nowej formy teatru” – oceniła Puzyna-Chojka.
Festiwal Nowego Teatru jest konkursem. W czasie tegorocznego, pokazanych zostanie 11 spektakli, z których siedem będzie konkursowych. Oceniać je będzie troje jurorów. W tym roku nie będą to jednak studenci uczelni artystycznych i kierunków uniwersyteckich dotyczących teatru, ale młodzi artyści, już z pewnym dorobkiem artystycznym. W tym roku na nagrody przewidziano łącznie 30 tys. zł.
Wśród propozycji przedstawień znajdzie się „Wróg ludu” według Henryka Ibsena, w reżyserii Jana Klaty, który pokaże Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie; „Nocami i dniami będę tęsknić za tobą” Zuzanny Bućko i Szymona Bogacza według „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej, w reżyserii Julii Mark, na który zaprosi Teatr Polski z Bielska-Białej; „Orestes” Eurypidesa, w reżyserii Michała Zadary, zrealizowany przez niezależny teatr Centrala w Warszawie; czy spektakl Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi „Czekając na Godota” Samuela Becketta, w reżyserii Michała Borczucha.
Tradycyjnie Festiwalowi towarzyszyć będzie kontynuacja dotychczasowego Multimedia Szajna Festiwal; jednak od tego roku impreza będzie pod nową nazwą: multimedia/KONTEKSTY, a jej tematem przewodnim będą „Ślady”.
„Wybierając hasło nawiązujące do twórczości związanego z Rzeszowem Józefa Szajny, który w 1993 roku zrealizował spektakl pod tym tytułem, chcieliśmy sprowokować artystów do poszukiwania nowych form utrwalania poprzez sztukę śladów obecności ludzi, miejsc, przedmiotów” – wyjaśniła dyr. artystyczna.
W ramach tego nurtu pokazana zostanie m.in. przygotowana na zamówienie instalAkcja „Profil pośmiertny” Kuby Falkowskiego, która podejmuje temat nowej formy „życia po życiu”.
W programie Festiwalu, oprócz spektakli teatralnych, znajdą się jeszcze np. warsztaty edukacyjne i pokazy wykorzystujące multimedia, ogólnopolska konferencja naukowa przygotowana we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim. Odbędą się też czytania performatywne, spotkania z twórcami i panele dyskusyjne.
Podobnie jak w poprzednich edycjach, także i w tym roku wydarzenia festiwalowe odbywać się będą nie tylko w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, który jest organizatorem imprezy, ale też w klubach akademickich Uniwersytetu Rzeszowskiego i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, w WDK, czy na Uniwersytecie Rzeszowskim.
55. Rzeszowskie Spotkania Teatralne - 3. Festiwal Nowego Teatru potrwają od 18 do 26 listopada i zakończą się galą finałową, podczas której zostanie ogłoszony werdykt jury.(PAP)
api/ mow/