Cykl spotkań z opozycjonistami KOR-u oraz warsztaty dziennikarskie i komiksowe złożą się na projekt "Most Pokoleń", którego efektem ma być komiks przedstawiający działalność łódzkiej opozycji czasów PRL. Prace powstaną pod kierunkiem uznanego twórcy komiksów Rafała Bąkowicza.
"Most Pokoleń" realizowany będzie przez działające w Łodzi Stowarzyszenie Klub Pozytywnej Wyobraźni, stworzone przez grupę osób związanych z opozycją demokratyczną lat 70. i 80. Założycielką Klubu była nieżyjąca już dziennikarka Ewa Sułkowska-Bierezin.
"Podejmujemy inicjatywy związane z walką o demokrację i prawa człowieka w latach PRL, m.in. zorganizowaliśmy konferencję w 40. rocznicę powstania KOR-u, wydaliśmy +Spacernik po Łodzi śladami opozycji demokratycznej+, a teraz chcemy opowiedzieć historię łódzkiej opozycji w formie komiksu" - podkreśliła prezes Stowarzyszenia Rozanna Budziarek.
Jak dodała, projekt poświęcony będzie łodzianom, którzy - w odróżnieniu od sztandarowych i znanych postaci opozycji - pozostają mało znani, mimo że zasłużyli się dla idei demokracji udziałem w lokalnych działaniach opozycyjnych.
"Kiedy chodziłam do szkoły, bombardowano nas wspomnieniami kombatantów II wojny światowej i mieliśmy tego po dziurki w nosie. Ale pozostała nam pewna wrażliwość na sprawy wojny i być może dlatego większość osób z mojego pokolenia to pacyfiści. Jeśli uda nam się dać przekaz młodym ludziom, że w Polsce nie zawsze była demokracja i wolność, to może uczulimy ich na sprawy walki o prawa człowieka" - zaznaczyła Budziarek.
W konferencji prasowej poświęconej przedsięwzięciu, zorganizowanej przed dawnym domem handlowym "Magda" przy ul. Piotrkowskiej, wzięli udział także przyszli bohaterowie komiksu, m.in. drukarz i kolporter Wojciech Hempel oraz wydawca Janusz Hetman - obaj internowani w czasie stanu wojennego. Wspominali akcję opozycyjną, przeprowadzoną w tym miejscu w roku 1980 - z dachu "Magdy" na ulicę rozrzuconych zostało wówczas kilka tysięcy ulotek poświęconych Katyniowi.
"Moją rolą będzie przygotowanie młodych ludzi do opowiedzenia w komiksie historii starszych kolegów - ludzi, którzy brali udział w działaniach opozycji PRL. Dla młodzieży będzie to unikalna okazja do usłyszenia tych historii z ust ich uczestników" - wyjaśnił opiekun merytoryczny projektu Rafał Bąkowicz, który jest m.in. laureatem I nagrody za komiks w konkursie Muzeum Powstania Warszawskiego.
Nabór uczestników już się rozpoczął, a sam program ruszy 18 maja. Rysowanie komiksu poprzedzą warsztaty dziennikarskie, w czasie których młodzież nauczy się, jak przeprowadzić wywiad i opracować uzyskane informacje. Potem nastąpi etap spotkań i rozmów z opozycjonistami, zarejestrowane opowieści zostaną zamienione w scenariusz, na podstawie którego każdy stworzy własny komiks.
"Postaram się nauczyć ich, jak mogą te historie przygotować do narysowania, jak przedstawić swoje wrażenia i to, jak oni sami widzą to, co zostało im opowiedziane. Dla mnie będzie to okazja do przekonania się, jak młode pokolenie postrzega coś, co wydarzyło się w pokoleniu ich rodziców czy nawet dziadków" - dodał Bąkowicz. (PAP)
agm/ itm/