„Krzysztof Pruszkowski. KATASTROFY. Warszawa – Berlin – Paris” to tytuł wystawy od piątku pokazywanej w Muzeum Sztuki w Łodzi. Autor prezentowanych prac realizuje ideę artystyczną, polegającą na wielokrotnym nakładaniu i naświetlaniu bliskich tematycznie i formalnie zdjęć.
Wernisaż odbędzie się w piątek o godz. 18 w siedzibie Muzeum Sztuki.
"Artysta, rozpoznawalny szczególnie za granicą, od 1984 roku realizuje własną ideę artystyczną, którą nazwał +Fotosyntezą+. Polega ona na wielokrotnym nakładaniu i naświetlaniu zdjęć bliskich sobie tematycznie i formalnie, których celem jest osiągnięcie +obrazu syntetycznego+" - poinformowali organizatorzy.
Krzysztof Pruszkowski (ur. 23 marca 1943 w Kazimierzu Dolnym) studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (1960-65). W 1967 roku wyjechał do Francji. Od lat 90. XX wieku mieszka i pracuje w Paryżu i Kazimierzu Dolnym. Prace artysty znajdują się w zbiorach m.in. Centre Georges Pompidou w Paryżu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu i Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Museum Fine Art w Houston, Musee de l'Elisee w Lozannie, Musee de Charleroi i Staatgalerie Stuttgart.
"Można twierdzić, że trasa Warszawa - Berlin - Paryż to podróż inicjacyjna. Krzysztof Pruszkowski odbywa może swoją setną - a kto wie - może tysięczną podróż między rodzinnym miastem a Paryżem. A może było ich nawet więcej! Duch podróżnika, wiecznego migranta nasącza się tym życiem w ciągłym ruchu na jawie i we śnie. Na każdym etapie - obraz i godzina. A na końcu podróży wielka tekturowa teka z obrazami" - napisał o twórczości Pruszkowskiego w 2018 r. francuski fotograf Thierry Samuel.
Opisał także ideę artystyczną, którą artysta zasłynął w latach 80. XX w., nazywając ją "Fotosyntezą". To metoda, polegająca na nawarstwianiu obrazów. Zdaniem Samuela, ta technika uświadamia nam, że gromadzą się one też w podświadomości.
"To właśnie praca artystyczna Pruszkowskiego ujawniła nam zjawisko automatycznego przenikania naszej świadomości przez tajemnicze obrazy z przeszłości. +Fotosynteza+, spychająca klasyczne reguły +fotografii migawkowej+ do rangi anegdoty, pozwoliła mu na kontynuowanie konceptualnych i politycznych poszukiwań i wyborów w jego życiu" - zaznaczył Samuel.
Wystawa w ms1 przy ul. Więckowskiego 36 będzie dostępna dla zwiedzających do 15 stycznia 2023 r.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ pat/