W Lusławicach rozpoczęły się zajęcia Zimowej Akademii Muzyki. Zaplanowano pięć tygodniowych turnusów, każdy obejmuje codzienne zajęcia. W akademii uczestniczy 250 młodych muzyków, którzy pracują i koncertują pod okiem doświadczonych pedagogów z całej Polski.
Zimowa Akademia Muzyki w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach to cykl mistrzowskich lekcji interpretacji, projekt edukacyjny skierowany do utalentowanych instrumentalistów z całej Polski.
Biorą w nim udział uczniowie szkół muzycznych I i II stopnia z klas instrumentalnych: skrzypiec, altówki, wiolonczeli, kontrabasu, fortepianu oraz oboju, klarnetu, fagotu, waltorni, puzonu i saksofonu. Pracują pod okiem znanych i doświadczonych pedagogów z całej Polski. Zajęcia odbywają się indywidualnie i zespołowo, a młodzi muzycy mogą też wspólnie koncertować.
"Warunki do pracy są tu wręcz idealne - uczniowie mają lekcje codziennie, prócz tego do ich pełnej dyspozycji są ćwiczeniówki – mogą pracować przez cały tydzień, choć mają też zaplecze do odpoczynku - zabawy i gier sportowych. Tak intensywna praca powoduje, że w ciągu kilku dni można bardzo wspólnie bardzo dużo zrobić – zależy to tylko od woli i chęci samych uczestników" - powiedział PAP prowadzący zajęcia w klasie skrzypiec - prof. Antoni Cofalik z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II. stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie.
Na tegoroczną Zimową Akademię w Lusławicach zgłosiło się ponad 400 chętnych, a zakwalifikowanych zostało 250.
"Te kursy są po prostu fantastyczne - przede wszystkim ze względu na bazę lokalową i instrumenty; mamy do dyspozycji świetne fortepiany, najlepsze są dwa koncertowe Steinwaye, które stoją w sali kameralnej i koncertowej. Dlatego staram się tu skupiać na pracy nad dźwiękiem, by i pokazać co może prawdziwy instrument w doskonałych warunkach akustycznych. Myślę, że dla nich to rodzaj pewnego +objawienia+ - rozkoszujemy się i napawamy tym, co można +robić z dźwiękiem+. Na co dzień nie mają możliwości ćwiczenia w takich warunkach i na tak dobrych instrumentach" - powiedziała PAP prowadząca zajęcia z fortepianu Olga Łazarska z Państwowej Szkoły Muzycznej II. stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie.
"Program akademii wpisuje się w założenia naszej misji, sformułowane na samych początku przez prof. Krzysztofa Pendereckiego. Umożliwiamy tu edukację i rozwój artystyczny na najwyższym poziomie dla najbardziej uzdolnionej młodzieży" - powiedział PAP dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach Adam Balas.
Lusławice tętnią życiem w ciągu całego okresu zimowego – niedawno zakończyły się tu XXIV Warsztaty Muzyczne Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, a w marcu rozpocznie się Lusławicka Orkiestra Talentów. W trakcie kilku zimowych miesięcy do Lusławic przyjeżdża blisko 400 młodych ludzi z całej Polski.
"Każda z tygodniowych sesji zakończona jest koncertem z udziałem publiczności, choć są także audycje wewnętrzne - organizowane przez poszczególnych pedagogów. W koncertach i spotkaniach z młodzieżą uczestniczy chętnie prof. Krzysztof Penderecki - za każdym razem, gdy tylko jest w Polsce. Lusławice cieszą się dziś już taką popularnością, iż można śmiało powiedzieć, że nie ma w Polsce utalentowanego muzyka, który by tu jeszcze nigdy nie był" - dodał Balas.
Koncert finałowy I turnusu Zimowej Akademii Muzyki odbędzie się 2 lutego w sali koncertowej Lusławic; całość akademii zakończy się koncert finałów V turnusu - 3 marca.(PAP)
autor: Grzegorz Kościński
gkos/ agz/