Kultura i sztuka po 1989 roku

20.07.2017

W Maćkowej Rudzie powstała Galeria Andrzeja Strumiłły

Andrzej Strumiłło. 2012 r. Fot. PAP/A. Rybczyński Andrzej Strumiłło. 2012 r. Fot. PAP/A. Rybczyński

Druga galeria Andrzeja Strumiłły została otwarta na Suwalszczyźnie - w Maćkowej Rudzie, gdzie artysta mieszka i tworzy od lat 80-tych XX wieku. Rok 2017 jest rokiem Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim.

Galeria powstała w budynku obok domu, gdzie od około 30 lat mieszka artysta. To miejsce, gdzie do tej pory tworzył Strumiłło, więc obok obrazów są tam także stoły z farbami i pędzlami artysty.

„To miała być pracownia i to jest pracownia. Prace, które wiszą na tych ścianach stworzyły jednak swoistą galerię” - powiedział Andrzej Strumiłło.

W galerii można zobaczyć nowe, ale także stare, nigdzie dotąd niewystawiane, obrazy sprzed wielu lat, z lat 50. i 70. XX wieku.

Strumiłło podkreślił, że prace, które się znajdują w nowej galerii są bardzo osobiste i szczególnie lubiane przez niego. Poza tym – dodał Strumiłło – zgromadzone tu obrazy to prace smutne i tym samym mało atrakcyjne wystawienniczo. Dlatego znalazły się w jego prywatnym archiwum. Galeria jest otwarta codziennie od godziny 10.

Andrzej Strumiłło przyjechał na Suwalszczyznę w latach 80. XX wieku. W Maćkowej Rudzie nad rzeką Czarną Hańczą wybudował dworek, zajął się hodowlą koni i dalej tworzył. Na przełomie wieków XX i XXI, na jego posesji obok domu odbywały się plenery rzeźbiarskie.

Profesor Strumiłło jest honorowym obywatelem Suwałk. W 2009 r. w mieście otwarto Centrum Sztuki Współczesnej Galeria Andrzeja Strumiłły, gdzie prezentowany jest dorobek artysty, m.in. obrazy, fotografie, ilustracje książkowe, przedmioty przywiezione z wielu podróży na Daleki Wschód.

W 2016 roku powstał pomysł uczczenia w szczególny sposób urodzin artysty. Sejmik województwa podlaskiego uchwalił rok 2017 Rokiem Andrzeja Strumiłły. W przyjętym stanowisku podkreślono, że prof. Strumiłło jest niezwykle ważną postacią w budowaniu tożsamości, kultury i historii województwa podlaskiego.

Andrzej Strumiłło urodził się w 1927 r. w Wilnie, choć niektóre źródła podają błędnie rok 1928. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

W latach 1982-84 był kierownikiem Graphic Presentation Unit Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. W 1984 r. osiadł w Maćkowej Rudzie nad Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie. Został wyróżniony wieloma nagrodami państwowymi, m.in. Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasług. (PAP)

bur/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL