Polska po 1989 roku

06.08.2019 aktualizacja 07.08.2019

W maju 2020 r. otwarcie nowego gmachu czechowickiej biblioteki

Z końcem maja przyszłego roku planowane jest otwarcie nowego gmachu miejskiej biblioteki w Czechowicach-Dziedzicach. Obecnie trwają prace wykończeniowe – poinformowała we wtorek szefowa biblioteki Ewa Kmiecik-Wronowicz. Koszt samej budowy to 8,975 mln zł.

„Trwają już prace wykończeniowe w budynku oraz na terenie wokół niego. Otwarcie planujemy pod koniec maja 2020 r.” – powiedziała dyrektor w rozmowie z PAP.

Kmiecik-Wronowicz poinformowała, że budowa będzie kosztowała 8,975 mln zł. Budowę kwotą 2 mln zł dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jak dodała, placówka poszukuje jeszcze pieniędzy na sfinansowanie wyposażenia. Brakuje ok. 1 mln zł. „Koszt wyposażenia szacujemy na ok. 4,5 mln zł” – dodała.

Nowy budynek książnicy będzie miał dwie kondygnacje. Powstanie też taras. Łączna powierzchnia wyniesie 2,2 tys. m kw. Na parterze znajdzie się biblioteka dla dzieci z miejscem do pracy i zabawy wśród książek. Tutaj będzie też miejsce na prezentacje wystaw. Na piętrze powstanie przestrzeń dla czytelników. Dostęp do książek i innych nośników wiedzy będzie swobodny. Będą kąciki do pracy, stanowiska do zautomatyzowanej obsługi czytelników oraz biura. Taras umożliwi zorganizowanie letniej czytelni, poranków z książką i warsztatów na powietrzu.

W bibliotece znajdzie się też pracownia digitalizacji.

Budynek będzie okalał park. Jego koszt to dodatkowe 1,2 mln zł.

Czechowicka placówka posiada w zbiorze blisko 200 tys. woluminów. Z jej usług korzysta stale ok. 11,5 tys. osób. Gmina liczy ponad 43 tys. mieszkańców. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL