„Wiersze i proza 1964-1971” - najobszerniejszy do tej pory zbiór utworów Rafała Wojaczka ukaże się w maju nakładem wrocławskiego wydawnictwa Biuro Literackie. Książce będzie towarzyszyć niepublikowany dotąd reprint brulionu z młodzieńczymi wierszami poety.
W publikacji znajdą się wydane za życia Wojaczka tomy „Sezon” i „Inna bajka” oraz wszystkie wiersze opublikowane po śmierci poety – poinformowało PAP wydawnictwo Biuro Literackie.
Wydawca zapowiada również, że po raz pierwszy w całości, w zbiorze wraz z wierszami znajdzie się utwór „Sanatorium”. „To utwór zapisany prozą, który potwierdza mroczną legendę Wojaczka i wartość jego pisarstwa” - podało wydawnictwo.
Książce będzie towarzyszyć niepublikowany do tej pory reprint brulionu z młodzieńczymi wierszami poety. Wojaczek przed śmiercią przekazał zeszyt wrocławskiemu aktorowi, poecie i prozaikowi Bogusławowi Kiercowi. Publikacja Biura Literackiego będzie opatrzona posłowiem napisanym przez Kierca.
Rafał Wojaczek urodził się 6 grudnia 1945 roku w Mikołowie. W szkołach, które kilkakrotnie zmieniał, uchodził za ucznia bardzo zdolnego, ale trudnego wychowawczo. Po pierwszym semestrze na wydziale filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, przyjechał w 1964 r. do Wrocławia i przez kilka miesięcy pracował w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania jako dyspozytor samochodowy. W maju 1965 r., cierpiąc z powodu silnych stanów lękowych, leczył się we Wrocławskiej Klinice Psychiatrycznej. Rafał Wojaczek popełnił samobójstwo w nocy z 10 na 11 maja 1971 r.
Wojaczek uchodził za "poetę przeklętego", który aby tworzyć musiał utrzymywać najwyższe napięcie emocji. Żył dla pisania, ale właśnie ono go zabijało. Debiutanckie wiersze Wojaczka zebrane są w tomiku "Sezon" (1969). Potem ukazały się: "Sanatorium" (1969), "Inna bajka"(1970). Po jego śmierci opublikowano jeszcze "Nie skończoną krucjatę" (1972), "Którego nie było" (1972) i "Resztę krwi" (1999).(PAP)
pdo/ agz/