„Dzień Polski” - obchody dnia Polski i kultury polskiej odbywały się w niedzielę na mińskiej Starówce, czyli tzw. Górnym Mieście w stolicy Białorusi.
„Impreza jest tym bardziej szczególna, bo obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości” – powiedział PAP ambasador RP Artur Michalski. „Po raz pierwszy organizujemy tego typu święto i liczymy, że w ciągu całego dnia weźmie w nim udział co najmniej kilka tysięcy osób” – dodał.
Impreza została zorganizowana przez ambasadę RP i Instytut Polski w Mińsku we współpracy z władzami białoruskiej stolicy i Łodzi, która jest miastem partnerskim Mińska.
Uroczystości rozpoczęły się wczesnym popołudniem od występów Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Hajnówki i zespołów tańców i pieśni ludowych działających przy organizacjach polskich na Białorusi, a program przewiduje cały szereg imprez dla dzieci i dorosłych. Do dyspozycji gości jest miasteczko dla dzieci, warsztaty kulinarne, a także liczne punkty, w których można spróbować tradycyjnych polskich dań, jak żurek czy bigos.
„Zaciekawiły mnie polskie placki ziemniaczane, bo – jak wiadomo - jest to białoruska specjalność” – powiedziała PAP Maryna. „U nas nazywają się +draniki+ i występują w wielu różnych wersjach, chcemy koniecznie spróbować, jak się z tym tematem mierzą Polacy” – dodała. „Oczywiście nigdy nie przechodzimy obojętnie obok bigosu. Dietę rozpoczynamy od jutra!” – zapewniła.
Na mińskiej Starówce znalazły się stoiska z polskimi książkami w białoruskim przekładzie i punkt informacyjny dotyczący nauki języka polskiego oraz warsztaty naukowe przygotowane przez Uniwersytet Łódzki. Zorganizowano także zawody sportowe, w tym pokazy gry w ringo, która – jak przypomniano podczas imprezy – została wymyślona przez Polaka Włodzimierza Strzyżewskiego w 1959 roku.
Organizatorzy podkreślają, że „piknikowa” formuła imprezy ma zachęcić do udziału jak największą liczbę gości, także tych, którzy znajdą się na mińskim Górnym Mieście przypadkowo. „Chcemy pokazać, że Polska – bliski sąsiad Białorusi, ma wiele do zaoferowania. Chcemy ją pokazywać taką, jaka jest” - podkreślali organizatorzy.
Wieczorem w Mińsku odbędzie się spektakl teatru ulicznego Nikoli z Krakowa i występ zespołu Jazz Band Młynarski-Masecki, który zaprezentuje międzywojenne szlagiery jazzowe, a także słynnego zespołu akordeonowego Motion Trio.
W ramach uroczystości w mińskiej Galerii Michaiła Sawickiego otwarto w niedzielę wystawę „Polskie dziedzictwo w spisie UNESCO”.
„To jedna z wielu imprez, organizowanych w tym roku, które mają pokazać Polskę obchodzącą stulecie odzyskania niepodległości” – powiedział PAP Tomasz Adamski, kierujący Instytutem Polskim w Mińsku.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ klm/ ap/ mmu/