Kultura i sztuka po 1989 roku

12.06.2018

W Mińsku koncert z okazji zbliżającego się jubileuszu Stanisława Moniuszki

Koncert utworów Stanisława Moniuszki w wykonaniu zespołu Wytoki, inaugurujący cykl imprez z okazji przypadającej w przyszłym roku 200. rocznicy urodzin kompozytora, odbył się we wtorek w Sali Kameralnej Teatru Wielkiego w Mińsku.

„Dzisiejszy koncert to początek przygotowań do wielkiego jubileuszu – 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, która przypada 5 maja 2019 r.” – powiedział PAP Alaksiej Frałou, współorganizator imprezy, fagocista i dyrygent zespołu solistów Wytoki.

W trakcie koncertu wykonano m.in. utwory z cyklu „Śpiewnik Domowy”, a partie solowe, które brzmiały zarówno w języku polskim, jak i po białorusku, wykonywali wybitni białoruscy soliści: Iryna Kuczyńska (sopran) i Ilja Silczukou (baryton).

Według Frałoua symboliczne jest to, że koncert utworów Moniuszki, klasyka opery polskiej, białoruskiej i światowej, odbył się właśnie w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w białoruskiej stolicy.

Frałou ocenił, że Moniuszko jest „jednym z mostów pomiędzy kulturą Polski i Białorusi”. „Jego twórczość wyrosła na tradycji Rzeczypospolitej Obojga Narodów, ale jednocześnie była próbą tworzenia czegoś nowego, patrzenia w przyszłość” – powiedział.

Zastępca ambasadora RP na Białorusi Michał Chabros zapowiedział, że w najbliższych miesiącach zarówno ambasada, jak i Instytut Polski w Mińsku, który zorganizował wtorkowy koncert, przygotowują szereg imprez, by „przypominać postać Moniuszki, który jest częścią wspólnego polskiego i białoruskiego dziedzictwa”. „Było to zresztą odczuwalne dzisiaj w czasie koncertu, w którym przeplatały się elementy charakterystyczne dla obu kultur” – ocenił.

Przypomniał, że Moniuszko, urodzony w Ubielu niedaleko Mińska, był silnie związany z tymi terenami, które dzisiaj znajdują się na Białorusi. „Ale w jego życiu były też Wilno, Warszawa, Berlin, szereg miejsc na mapie ówczesnej Europy” – dodał.

Alaksiej Frałou zaapelował, by przygotowania do wielkiego jubileuszu Moniuszki wykorzystać na poszukiwanie sponsorów, którzy pomogliby uratować przed całkowitą ruiną rodzinny majątek Moniuszków w Śmiłowiczach w obwodzie mińskim.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ mmp/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL