Kultura i sztuka po 1989 roku

17.05.2019

W Mińsku odbył się koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Moniuszki

Uroczysty koncert w Teatrze Wielkim Opery i Baletu w Mińsku w czwartek wieczorem z udziałem białoruskich i polskich artystów był kulminacją białoruskich obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

"To wspaniały wieczór. Ponownie odkrywamy Moniuszkę, który białoruskiej publiczności nie jest dobrze znany, a i w Polsce jego niektóre utwory wykonywane są rzadko" - powiedział Waldemar Dąbrowski, dyrektor Opery Narodowej w Warszawie, który był obecny na koncercie.

Na scenie wystąpili polscy artyści: śpiewaczka Iwona Hosa i dyrygent Roman Rewiakowicz, a koncert otworzyła fantazja do muzyki uwertury „Bajka”. „To przepiękny utwór mało znany nawet polskiej publiczności” - mówi Dąbrowski. Potem zabrzmiały arie z takich oper jak „Halka”, „Straszny Dwór”, „Verbum Nobile”, „Hrabina” oraz „Idylla czyli sielanka”.

W koncercie wzięła udział białoruska wiceminister kultury Natalia Karczeuska. „Ten koncert to kulminacja obchodów moniuszkowskich na Białorusi. Jesteśmy niezwykle zadowoleni, że przygotowaliśmy go przy współpracy partnerów z Polski. Wszak urodzony pod Mińskiem Moniuszko, jak mało kto, łączy nasze narody” - powiedziała PAP.

W koncercie uczestniczył także polski wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, który składa w dniach 15-17 maja wizytę na Białorusi. „Moniuszko jest częścią naszego wspólnego dziedzictwa, a kultura łączy nasze narody. Serdecznie gratuluję i życzę, żeby takich wspólnych wydarzeń było jak najwiecej” - mówił.

Dyrektor mińskiego Teatru Wielkiego Uładzimir Hrydziuszka podkreślił, ze koncert moniuszkowski został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność. „Publiczności się nie oszuka. Cieszę się, że z okazji jubileuszu możemy przypomnieć twórczość kompozytora tak bliskiego obu naszym narodom” - mówił.

„Moniuszko urodził się po Mińskiem, gdzie nasłuchał się pięknych białoruskich ludowych piosenek. W Mińsku się wychował i uczył, na tej ziemi mama nauczyła go podstaw muzyki. Cieszę się, że dziś w tak wspaniałym stylu wrócił w swe rodzinne strony” - podkreślił Waldemar Dąbrowski.

Koncert został zorganizowany przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza i Instytutu Polskiego w Mińsku.

5 maja 2019 roku minęło 200 lat od urodzin kompozytora. Senat RP ustanowił rok 2019 rokiem Moniuszki. (PAP)

Z Mińska Justyna Prus

just/ zm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL