W sobotę w Gdańsku rozpoczyna się Festiwal Kultury Utraconej. „Stałym i niezmiennym celem festiwalu jest przybliżenie strat, które polska kultura poniosła w latach 1939–1945” – wskazuje dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr hab. Grzegorz Berendt.
Druga edycja Festiwalu Kultury Utraconej, autorskiego projektu Muzeum II Wojny Światowej, rozpoczyna się w sobotę i potrwa do 27 maja. "Przed nami koncerty, spektakle, wernisaże, a także prelekcje połączone z pokazami filmowymi" - zapowiedziała rzeczniczka MIIWŚ dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska.
Dyrektor muzeum dr hab. Grzegorz Berendt cytowany w przesłanym komunikacie podkreślił, że festiwal w sposób naturalny wpisuje się w hasło "Kultura wielu wymiarów", które przyświeca działalności muzeum. "Jego stałym i niezmiennym celem jest przybliżenie strat, które polska kultura poniosła w latach 1939–1945 – zarówno w sferze duchowej, jak i materialnej. Wyjątkowy dorobek artystyczny II Rzeczpospolitej i jego fenomen przypominamy na przykładzie wybranych twórców i ich dzieł" - mówił.
Festiwal rozpocznie się w sobotę w Muzeum II Wojny Światowej wernisażem pn. "Witkacy – dzieło utracone", które na co dzień prezentowane są w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Muzeum Narodowym w Krakowie. Jak podali organizatorzy festiwalu, "wystawa (...) jest konfrontacją ze stratą, ale też obrazuje nieodwracalną wyrwę ciągłości, którą Witkacy za życia nieuchronnie przeczuwał". Podkreślono również, że Witkacy nie przypisywał tego kataklizmom, ani nawet samej wojnie, tylko naturze ludzkiej, zmierzającej do nicości. "Twórczość Witkacego była czymś nowym, niepokojącym, nieogarnionym i nadal taką pozostaje" - podkreślono w komunikacie.
Na wystawie znalazł się m.in. portret Neny Stachurskiej, a także kilka rysunków Witkacego. Wystawa eksponuje również kilka pocztówek i listów do przyjaciół oraz kilka osobistych dokumentów.
Tego samego dnia, również w Muzeum II Wojny Światowej, odbędzie się spektakl muzyczny zatytułowany "Witkacy Tribute Ensemble – Wistość Rzeczy". Inicjatorem przedsięwzięcia jest Bogusław Raatz. "Wistość Rzeczy to piosenki oraz recytacje ubarwione muzycznymi ilustracjami. Całość nie ma jednego określonego stylu. Poza klimatami jazzowymi znalazły się również rockowe groovy oraz nieco funky" - podano.
W kolejnych dniach Festiwalu widzowie będą mogli usłyszeć i zobaczyć koncert muzyki klasycznej zatytułowany "To, co nam pozostało". Będą to kompozycje Eugeniusza Morawskiego-Dąbrowy, które wykona orkiestra symfoniczna. Na scenie wystąpi zespół baletowy.
W ramach festiwalu zaplanowano również koncert muzyki rozrywkowej "Z zadrą w sercu", koncert muzyki ludowej "A to Polska właśnie", pokazy filmowe wraz z prelekcją filmoznawcy dr hab. Krzysztofa Kornackiego, spektakl teatralny o Tamarze Łempickiej oraz spektakl teatralny "Echa" na Długim Targu w Gdańsku w wykonaniu Teatru Migro.
Wydarzeniem zamykającym drugą odsłonę Festiwalu Kultury Utraconej będzie finisaż wystawy prac Witkacego połączony z prezentacją sztuki inspirowanej dramatem jego autorstwa pn. "Matka" w wykonaniu Teatr Kropka Theatre Jolanty Juszkiewicz.
Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie internetowej muzeum oraz na stronie festiwalu www.festiwalkulturyutraconej.pl.
Festiwal Kultury Utraconej został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ agz/