Niemal 200 m kw powierzchni liczy sobie sala warsztatowa otwarta w środę w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Zebrano w niej rekwizyty pokazujące jak różnorodnie wykorzystywana jest tkanina w sztuce i życiu codziennym.
"Sala oprócz tego, że jest przestrzenią warsztatową, sama ma edukować poprzez swoje wyposażenie, zgodne z profilem Muzeum. Nowy program edukacyjny zakłada organizację działań warsztatowych do niemal każdej wystawy czasowej, co więcej, gwarantuję, że potrafimy zorganizować warsztaty skierowane do każdej grupy wiekowej, od najmłodszych do osób dorosłych" - podkreśliła kierowniczka Działu Edukacji Muzeum Magdalena Gonera, która jest pomysłodawczynią sali i współautorką koncepcji wystroju warsztatowego.
Możliwości, jakie oferuje nowa sala, testowały dzieci podczas środowej konferencji prasowej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się rozpięta między filarami belka surowej bawełny służąca jako płótno do malowania farbami akrylowymi oraz wielka drewniana kanwa, na której każdy mógł samodzielnie przeplatać kolorowe sznurki, tworząc własne kompozycje.
Zdaniem zastępczyni dyrektora Muzeum Magdy Komarzeniec nowa przestrzeń odzwierciedla myślenie o takiej muzealnej edukacji, która skupia się na doświadczaniu i eksperymentowaniu, a nie działalności odtwórczej.
We wrześniu w sali odbędą się m.in. warsztaty dla dzieci "Wielki ogród" inspirowane tkaninami zaprezentowanymi na wystawie "Sprusiak jakiego nie znamy". W ramach zajęć "Sen na Jawie", dla których inspiracją jest wystawa poświęcona tradycyjnym tkaninom indonezyjskim - batikom, uczestnicy - używając świecy i farb - stworzą wspólną wielkoformatową pracę.
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi znajduje się na terenie b. fabryki należącej do Ludwika Geyera - tzw. Białej Fabryki. Zbudowana została w latach 1835-39. Ten kompleks klasycystycznych budynków uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej.
Muzeum posiada bogate zbiory z dziedziny techniki i przemysłu, sztuki, designu, mody, historii regionu, etnografii. W jego kolekcjach - na które składa się ponad 20 tys. obiektów - znajdują się zarówno XIX-wieczne tkaniny koszulowe, jak i tekstylia medyczne; zabytkowa niderlandzka tapiseria i przestrzenna kompozycja Magdaleny Abakanowicz; kostium Chanel i dres z kreszu; drewniane czółenko i krosno pneumatyczne, łowicki pasiak i burnus marokańskiego górala; haftowany sztandar i szydełkowa serwetka.
Na terenie Muzeum znajduje się także Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, który otwarto we wrześniu 2008 roku. W skansenie znajdują się obiekty przeniesionych z różnych miejsc Łodzi. Wśród nich są m.in. drewniane domki rzemieślników z przełomu XIX i XX wieku. Jest też drewniana willa letniskowa jednego z b. przemysłowców oraz modrzewiowy kościółek ewangelicki. (PAP)
agm/ agz/