Do 23 listopada można będzie oglądać wystawę poświęconą twórczości Stefana Norblina otwartą w Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej w New Delhi przez ministrów kultury: Polski - Bogdana Zdrojewskiego oraz Indii - Kumari Selję.
Jak poinformowała PAP Anna Tryc-Bromley z Ambasady RP w Delhi, minister Kumari Selja oceniła, że otwarcie wystawy w New Delhi to kolejny istotny krok w polsko-indyjskiej wymianie kulturalnej; z kolei minister Bogdan Zdrojewski dziękował rządowi Indii za zaangażowanie w promowaniu polskiego dziedzictwa narodowego w Azji Południowo-Wschodniej.
Stefan Norblin urodził się w Warszawie w 1892 r. W Antwerpii i Dreźnie uczył się malarstwa; zmarł w USA w 1952 r. Malował portrety, tworzył grafiki i plakaty oraz projektował kostiumy teatralne. Po opuszczeniu Polski w 1939 r. udał się do Indii, gdzie został nadwornym malarzem maharadży Jodhpuru - Umaid Singh'a.
Dyrektor Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej Rajeev Lochan zwrócił uwagę na unikalny styl dzieł artysty, łączący europejską estetykę art deco z wpływami tematyki hinduistycznej.
Wystawa „Stefan Norblin (1892-1952): A Master of many Arts” ("Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny") była prezentowana we wrześniu w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Była to pierwsza w Polsce powojenna prezentacja dzieł tego artysty tworzącego w Polsce, Indiach i USA.
Na wystawie prezentowanych jest kilkadziesiąt prac Norblina z okresu polskiego, indyjskiego i amerykańskiego.
Zgromadzono m.in. płótna wypożyczone z pałacu w Jodhpurze w Indiach i kilkanaście prac pochodzących z USA. Wśród dzieł wypożyczonych z indyjskiego muzeum znalazły się obrazy przedstawiające sceny myśliwskie oraz kobietę w koszem owoców. Prezentowanych jest także kilkanaście obrazów Norblina pochodzących ze zbiorów rodzinnych oraz z The Polish Arts and Culture Foundation w Kalifornii, a także prace Norblina, które tworzył w Polsce - m.in. portrety polityków i elity towarzyskiej, ilustracje i winiety książek, plakaty, a także projekty i fotografie strojów teatralnych. Uzupełnieniem wystawy jest film i zdjęcia archiwalne o prywatnym życiu artysty oraz jego twórczości.
Wystawa jest ukoronowaniem wieloletniej działalności polskich konserwatorów w pałacu w Jodhpurze, które rozpoczęły się w 2006 r. i zakończyły w lutym br. Polska ekipa współpracowała przy tym z indyjskimi specjalistami.
Stefan Norblin urodził się w Warszawie w 1892 r. W Antwerpii i Dreźnie uczył się malarstwa; zmarł w USA w 1952 r. Malował portrety, tworzył grafiki i plakaty oraz projektował kostiumy teatralne. Po opuszczeniu Polski w 1939 r. udał się do Indii, gdzie został nadwornym malarzem maharadży Jodhpuru - Umaid Singh'a.
Indyjską edycję wystawy przygotowała kurator Anna Szlązak (Muzeum Regionalne w Stalowej Woli) oraz Karni Singh Jasol - dyrektor Muzeum Umaid Bhawan Palace w Jodhpurze, gdzie zakończono konserwację dzieł Norblina przez polskich konserwatorów i indyjskich specjalistów, przy wsparciu polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizatorami wystawy są polski resort kultury, ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Indiach, National Gallery of Modern Art, New Delhi, Miasto Stalowa Wola, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.
Po prezentacji w New Delhi wystawa od 13 grudnia będzie pokazywana do Mumbaju; będzie ją można oglądać w tamtejszym oddziale w Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej. (PAP)
agz/ ls/