Zwiedzanie pałacu w towarzystwie dam ubranych w stylowe suknie, pokaz florystyczny, gra w bule – to niektóre wydarzenia zaplanowane na „Imieniny Hrabiny”, które odbędą się w niedzielę w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (Lubelskie).
Jak przekazała Beata Filipowicz z muzeum w Kozłówce (pow. lubartowski) pod hasłem „Imieniny Hrabiny” kryją się atrakcje przygotowane dla upamiętnienia trzech kobiet z rodu Zamoyskich – Anieli z Potockich Zamoyskiej, żony Konstantego, I ordynata kozłowieckiego; Anny z Mycielskich Zamoyskiej, matki Konstantego oraz Róży z Potockich Zamoyskiej, żony Stanisława i matki Adama, II ordynata.
„Były to damy wielkiej łagodności i dobroci charakteru, cenione i kochane przez rodzinę, przyjaciół oraz służbę i pracowników majątku. Miłością darzyły wszystko, co piękne i dobre – dzieci, kwiaty, sztukę. Właśnie w tych aspektach zostanie przywołana pamięć o nich” – podkreśliła Filipowicz.
W ramach świętowania na dziedzińcu pałacu zaplanowano pokaz florystyczny, którego efektem będą ramki kwiatowe zdobiące portrety solenizantek. Prezentację wzbogaconą barwnymi opowieściami o kwiatach poprowadzi mistrz florysta Piotr Marzec.
„Odwiedzający pałacowe ogrody będą mogli spróbować swoich sił w grze petanka (franc. pétanque), czyli w bule. Ta bardzo popularna wśród mieszkańców Europy Zachodniej gra jest świetnym sposobem na spędzenie czasu z bliskimi na świeżym powietrzu. O zasadach gry w bule i o przyjemnej rywalizacji będą opowiadać przedstawiciele Lubartowskiego Klubu Petanque” – zapowiedziała Beata Filipowicz.
Zabytkowe wnętrza pałacowe będzie można zwiedzić w niedzielę w towarzystwie dam ubranych w stylowe, eleganckie suknie wzorowane na francuskich magazynach mody z XIX wieku. Przygotowano również nową wystawę pn. „Rodzinny album” prezentującą fotografie z kolekcji Konstantego Zamoyskiego oraz zabytkowy sprzęt fotograficzny. Zwiedzający będą mogli samodzielnie wykonać stylowe portrety w specjalnej aranżacji atelier fotograficznego.
Muzeum Zamoyskich w Kozłówce mieści się w zespole pałacowo-parkowym, dawnej siedzibie polskiego rodu Zamoyskich. To jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce. Zbudowany został w XVIII w. w stylu późnego baroku, a na przełomie XIX i XX w. rozbudowany i urządzony przez pierwszego ordynata kozłowieckiego Konstantego Zamoyskiego.
Wnętrza pałacowe zachowały swój układ architektoniczny, wystrój i autentyczne wyposażenia. Zgromadzona kolekcja Zamoyskich liczy ponad 13 tys. obiektów - m.in. obrazy, meble, lustra, zastawy stołowe, biblioteka, instrumenty muzyczne. Pałac otoczony jest 20-hektarowym parkiem.
Muzeum Zamoyskich jest popularnym miejscem wypoczynku mieszkańców Lubelszczyzny i cieszy się dużym zainteresowaniem turystów.(PAP)
autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ dki/