Kultura i sztuka po 1989 roku

19.01.2018

W niedzielę minister kultury rozpoczyna trzydniową wizytę w Davos

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Fot. PAP/R. Pietruszka Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Fot. PAP/R. Pietruszka

W niedzielę wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński rozpoczyna trzydniową wizytę w Davos w Szwajcarii. Podczas wizyty Gliński m.in. weźmie udział w nieformalnym spotkaniu ministrów kultury państw sygnatariuszy Europejskiej Konwencji Kulturalnej i państw-obserwatorów Rady Europy.

Polski minister kultury wizytę w Szwajcarii rozpocznie spotkaniem z Przewodniczącym Federacji Szwajcarskiej Alainem Bersetem oraz ministrem kultury i sportu Gruzji Mikheilem Giorgadze.

Następnie weźmie udział w nieformalnym spotkaniu ministrów kultury. "Konferencja, łącząca się z dorocznym Światowym Forum Ekonomicznym oraz obchodami Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018, poświęcona będzie tematyce jakości współczesnego budownictwa oraz urzeczywistnieniu koncepcji Baukultur, opierającej się na zintegrowanym podejściu do kształtowania przestrzeni zabudowanej, które uwzględnia wartości kulturowe" - poinformowało MKiDN.

Organizatorzy spotkania proponują przyjęcie przez ministrów kultury deklaracji promującej osiąganie wysokiej jakości polityki związanej z planowaniem urbanistycznym, zapewniającym równowagę pomiędzy zachowaniem zasobów i walorów dziedzictwa kulturowego i krajobrazu, a potrzebami społecznymi i gospodarczymi.

Ministerstwo kultury podało, że debaty ministrów będą odbywać się pod hasłem wysokiej jakości Baukultur - sztuki budowania, pojęciem oznaczającym działalność człowieka, prowadzącą do wznoszenia obiektów z poszanowaniem kontekstu kulturowego, przyrodniczego i krajobrazowego.

Resort kultury zwraca uwagę, że "spotkanie ministrów kultury w Davos jest odpowiedzią na brzydotę, nijakość i chaos budowlany, które zdominowały wiele miast europejskich". "Jest także wyrazem dążenia do skonkludowania szeregu europejskich inicjatyw i spotkań prowadzonych na poziomie politycznym i eksperckim, poświęconych nadaniu kulturze i dziedzictwu kulturowemu priorytetowej roli w planowaniu urbanistycznym, które w masowym budownictwie stosuje wyłącznie mechanizmy techniczne i ekonomiczne" - napisano w komunikacie.

MKiDN poinformowało, że wymiana poglądów ministrów będzie skupiać się wokół "niepokojących tendencji dominujących w obszarach zabudowanych w Europie, bagatelizujących wartości krajobrazowe, zabytkowe i estetyczne oraz sposobów przeciwdziałania temu zjawisku".

Deklaracja z Davos pt. "Ku wysokiej jakości Baukultur dla Europy", którą przyjmą ministrowie, zakłada, że "budowanie powinno być kulturą, jak i tworzyć przestrzeń dla kultury".

Ostatniego dnia wizyty minister kultury przejedzie także historyczną trasą Kolei Retyckich, która jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

edytor: Paweł Tomczyk

ksi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL