Nigdy dotąd nieprezentowany publicznie zbiór rycin Rembrandta pokaże w ramach Nocy Muzeów Oddział Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Placówka zaprosi też gości do przechodzącego remont wielkiego refektarza oraz tzw. skarbczyka.
Rzecznik prasowa Muzeum Narodowego w Gdańsku Małgorzata Posadzka powiedziała we wtorek PAP, że placówka posiada około 40 rycin autorstwa Rembrandta van Rijna, które przechowywane są w muzealnych magazynach. Wyjaśniła, że goście, którzy odwiedzą Oddział Sztuki Dawnej w Noc Muzeów, czyli z soboty na niedzielę, będą mieli szansę obejrzeć część z tych wyjątkowych prac.
"To unikatowy, bardzo cenny zespół rycin Rembrandta" – zaznaczyła Posadzka. Dodała, że w nocnym spotkaniu weźmie udział kustosz muzealny, który opowie gościom o wyjątkowym zbiorze, w tym o cechach, które stanowią o jego bezcennej wartości. "Na miejscu będą także konserwatorzy sztuki, którzy z kolei opowiedzą o dotychczasowym przebiegu prac nad rycinami oraz o planowanych zabiegach, jakim mają zostać one poddane" – zaznaczyła Posadzka.
Wyjaśniła, że konserwatorzy sztuki zapoznają też gości z używanymi przez siebie technikami i akcesoriami. "Będzie można na przykład obejrzeć ryciny Rembrandta w świetle UV" – podkreśliła rzecznik dodając, że po zakończeniu prac konserwatorskich przy grafikach, muzeum planuje przygotować wystawę, na której pokaże prace.
Poza rycinami Rembrandta Oddział Sztuki Dawnej zaprezentuje też chętnym kilka dotąd niedostępnych dla zwiedzających miejsc. "Będzie można obejrzeć na przykład - przechodzącą właśnie remont, salę wielkiego refektarza" – poinformowała Posadzka dodając, że przez ponad 30 ostatnich lat wnętrze to mieściło galerię ceramiki. "Teraz sala przechodzi bardzo gruntowny remont. W tej chwili jest on już na takim etapie, że możemy otworzyć drzwi i pokazać jak to wnętrze wygląda. Goście dowiedzą się także, jak ta – pusta dziś sala, zostanie zagospodarowana" - dodała Posadzka.
Wyjaśniła, że w czasie Nocy Muzealnej zostanie też otwarty dla zwiedzających tzw. skarbczyk. "Jest to miejsce przy krużgankach, które nigdy nie było wykorzystywane, a tym bardziej pokazywane. Przeszło ono prace konserwatorskie z myślą o ulokowaniu w nim stałej wystawy cyny. W tej chwili pomieszczenie jest jeszcze puste, można więc będzie zobaczyć skarbczyk przed zabudową wystawienniczą" – podkreśliła.
Goście, którzy w Noc Muzeów odwiedzą Oddział Sztuki Dawnej będą też mogli obejrzeć film Stanisława Barei "Poszukiwany, poszukiwana". "Dla muzealników jest to film ikoniczny, nie starzejący się. Sądzimy, że także dla naszych gości obejrzenie go w muzeum, w wyjątkowym wnętrzu, może być ciekawe" – powiedziała Posadzka dodając, że placówka przygotowała też grę fabularną zainspirowaną filmem.
W Noc Muzeów czynne będą także dwa inne oddziały gdańskiego Muzeum Narodowego - Oddział Zielona Brama i Gdańska Galerii Fotografii. W obu tych placówkach dostępne będą dla gości pokazywane tam aktualnie wystawy czasowe. W przypadku Zielonej Bramy są to ekspozycje "Portret w Gdańsku w XVI i XVII wieku" oraz "Beata Ewa Białecka. Ave kobieta", a w przypadku Galerii Fotografii – ekspozycja "W drodze do cudu gospodarczego – Norymberga na fotografiach z lat 1945-1960".
Bogatą ofertę przygotował też na Noc Muzeów zlokalizowany w spichlerzu w Parku Oliwskim Oddział Etnografii Muzeum Narodowego. "Cześć z wydarzeń, które tam się będą odbywały, związana jest z prezentowaną w oddziale wystawą czasową prezentującą lalki japońskie" – poinformowała Posadzka dodając, że etnografowie przygotowali m.in. pokazy przygotowywania sushi i parzenia japońskiej herbaty.
"Odbędą się także warsztaty wykonywania origami, w ramach których można się będzie nauczyć wykonywać papierowe żurawie. Gotowe origami zostaną zawieszone w galerii na świeżym powietrzu" – wyjaśniła Posadzka. Dodała, że na miejscu odbędą się też warsztaty wykonywania japońskich latawców, a w zestawie imprez znalazły się także dwa koncerty.
W Noc Muzeów otwarte będzie także (również będące oddziałem gdańskiego Muzeum Narodowego) Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. "Tutaj będzie można zwiedzić Dworek Wybickiego, wziąć udział w grach terenowych i warsztatach dla dzieci, a na g. 22 zaplanowano ognisko" – wyjaśniła Posadzka.
Muzeum Narodowe w Gdańsku jest jedną z wielu placówek w Trójmieście, które przygotowały specjalny program na Europejską Noc Muzeów. We wtorek w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w czasie której przedstawiciele poszczególnych placówek informowali o przygotowanych atrakcjach. Pełen program imprez znajduje się na stronie: http://nocmuzeow.ikm.gda.pl/. (PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/ rosa/