Epoka nowożytna

23.06.2019

W Ossolineum będzie można zobaczyć grafiki Rembrandta

Dni Rembrandta w Ossolineum Dni Rembrandta w Ossolineum

Zbiór grafik Rembrandta van Rijn będzie prezentowany z Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu od 28 do 30 czerwca. Kolekcja prac holenderskiego malarza to jeden z najcenniejszych eksponatów Muzeum Książąt Lubomirskich wchodzącego w skład Ossolineum.

Rzadko prezentowane dzieła Rembrandta zostaną pokazane zwiedzającym z okazji Roku Rembrandtowskiego - w tym roku mija 350 lat od śmierci holenderskiego mistrza.

"Muzeum Książąt Lubomirskich szczyci się największą w Polsce kolekcją rysunków mistrza, a także pokaźnym zbiorem jego grafik, które z okazji tej rocznicy przybliżamy szerokiej publiczności" - wskazała Agnieszka Topolska z biura prasowego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Przez trzy dni – od 28 do 30 czerwca – zbiory grafik Rembrandta będą wystawione w Gmachu Głównym Ossolineum. Wśród prezentowanych dzieł będzie można zobaczyć przedstawienia biblijne, portrety, studia akademickie oraz sceny rodzajowe. Prezentowane będą m.in. takie dzieła jak: "Jezus na Górze Oliwnej" (ok. 1657), "Autoportret w płaskim berecie" (1642–1643) i scena rodzajowa "Szczurołap" (1632).

Twórcy ekspozycji podkreślają, że grafika zajmowała szczególne miejsce w twórczości Rembrandta. "Zdaniem badaczy to właśnie w tej dziedzinie najbardziej ujawniła się jego innowacyjność (...) Całe życie eksperymentując w technice akwaforty i suchej igły, traktował grafikę jako niezależny środek ekspresji artystycznej. Co więcej, ten obszar działalności stał się kluczem do jego wielkiego sukcesu" - wskazano w materiałach prasowych ekspozycji.

Oprócz grafik Rembrandta na wystawie będzie można zobaczyć także kilka prac autorstwa jego uczniów i naśladowców.

Dzieła, które będą prezentowane na wystawie, zostały podarowane Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich w 1938 r. przez historyka sztuki, profesora prawa i kolekcjonera Leona Pinińskiego.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ ozk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL