Zbiór grafik Rembrandta van Rijn będzie prezentowany z Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu od 28 do 30 czerwca. Kolekcja prac holenderskiego malarza to jeden z najcenniejszych eksponatów Muzeum Książąt Lubomirskich wchodzącego w skład Ossolineum.
Rzadko prezentowane dzieła Rembrandta zostaną pokazane zwiedzającym z okazji Roku Rembrandtowskiego - w tym roku mija 350 lat od śmierci holenderskiego mistrza.
"Muzeum Książąt Lubomirskich szczyci się największą w Polsce kolekcją rysunków mistrza, a także pokaźnym zbiorem jego grafik, które z okazji tej rocznicy przybliżamy szerokiej publiczności" - wskazała Agnieszka Topolska z biura prasowego Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.
Przez trzy dni – od 28 do 30 czerwca – zbiory grafik Rembrandta będą wystawione w Gmachu Głównym Ossolineum. Wśród prezentowanych dzieł będzie można zobaczyć przedstawienia biblijne, portrety, studia akademickie oraz sceny rodzajowe. Prezentowane będą m.in. takie dzieła jak: "Jezus na Górze Oliwnej" (ok. 1657), "Autoportret w płaskim berecie" (1642–1643) i scena rodzajowa "Szczurołap" (1632).
Twórcy ekspozycji podkreślają, że grafika zajmowała szczególne miejsce w twórczości Rembrandta. "Zdaniem badaczy to właśnie w tej dziedzinie najbardziej ujawniła się jego innowacyjność (...) Całe życie eksperymentując w technice akwaforty i suchej igły, traktował grafikę jako niezależny środek ekspresji artystycznej. Co więcej, ten obszar działalności stał się kluczem do jego wielkiego sukcesu" - wskazano w materiałach prasowych ekspozycji.
Oprócz grafik Rembrandta na wystawie będzie można zobaczyć także kilka prac autorstwa jego uczniów i naśladowców.
Dzieła, które będą prezentowane na wystawie, zostały podarowane Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich w 1938 r. przez historyka sztuki, profesora prawa i kolekcjonera Leona Pinińskiego.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ ozk/