Występ znakomitej śpiewaczki Ewy Podleś, która wystąpi z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej zainauguruje w piątek nowy sezon artystyczny w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii.
Na konferencji prasowej w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii artystka powiedziała, że zaproponuje olsztyńskim melomanom program trudny, wymagający od wykonawców dużych umiejętności wokalnych i dobrego współgrania z orkiestrą.
"Wykonawca musi się dobrze zgrać z orkiestrą. Nie chodzi przecież o zwykłe odtworzenie utworów, ale wykreowanie przekazu. Chce przekazać dramat, narrację, mam nadzieję, że olsztyńskiej publiczności spodoba się koncert" - podkreśliła artystka.
Artystka dysponująca rzadkim głosem - kontraltem z koloraturą - wykona "Arię na strunie G" Johanna Sebastiana Bacha. Pozostałe dwa utwory tj. "Muzykę do królewskich ogni sztucznych" George'a Friderica Haendla oraz Josefa Haydna - Kantatę "Ariadna na Naxos" olsztyńscy melomani usłyszą w wykonaniu olsztyńskich filharmoników pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.
Dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii Piotr Sułkowski podkreślił, że podczas rozpoczynającego się sezonu artystycznego 2014/2015 filharmonicy zaproponują nowe cykle muzyczne i kontynuację tych, które zostały dobrze przyjęte przez publiczność w poprzednich latach.
Wśród nowości jest cykl "Warmia i Mazury - muzyka folklorem podszyta". Podczas tych spotkań prezentowana będzie twórczość rodzimych kompozytorów takich jak Feliks Nowowiejski ale także artystów ludowych i zespołów folklorystycznych z regionu.
Filharmonia proponuje także w tym sezonie spektakle teatralne pod tytułem "Teatr w Filharmonii". Prezentowane będą gościnne przedstawienia z gatunku komedii, komediofarsy czy spektakle muzyczne.
W cyklu Mistrzowskich Recitali Fortepianowych wystąpi już we wrześniu Sławomir Zubrzycki, który zagra na fortepianie smyczkowym (viola organista). Instrument zbudował sam artysta według szkiców Leonarda da Vinci. Viola organista łączy cechy instrumentu smyczkowego z klawiszowym. W tradycyjnym fortepianie dźwięki wydobywane są po uderzeniu młoteczków w struny, tymczasem w tym oryginalnym instrumencie dźwięki powstają, gdy odpowiedni mechanizm przyciąga strunę do wirujących smyczków.
Olsztyńscy melomani będą mogli także oglądać przekazy z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W tym roku zaplanowano m.in. transmisję "Makbeta" Giuseppe Verdiego, "Wesele Figara" Wolfganga Amadeusa Mozarta, "Carmen" George'a Bizeta czy "Cyrulika Sewilskiego" Gioacchino Rossiniego.
W Olsztynie wystąpi również pianista Kevin Kenner, laureat prestiżowych konkursów m.in. w 1990 roku Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Wykona on dwa koncerty fortepianowe Chopina: e-moll i f-moll. Olsztyńska publiczność będzie mogła także posłuchać jednego z najwybitniejszych współczesnych wiolonczelistów Davida Geringasa czy skrzypaczki Kai Danczowskiej. (PAP)
ali/ tpo/