Koncert oratoryjny pod batutą Jacka Rogali zainauguruje w piątek XXVI Świętokrzyskie Dni Muzyki. Impreza organizowana przez Filharmonię Świętokrzyską potrwa do 20 kwietnia.
Dla kieleckich melomanów w ciągu dwóch najbliższych tygodni przygotowano dziewięć koncertów, wieczór filmowy i trzy towarzyszące XXVI Świętokrzyskim Dniom Muzyki wystawy.
"To muzyka dla wszystkich. Szeroki wachlarz utworów promujących polską twórczość zarówno najnowszą, jak i tę trochę zapomnianą. Oprócz koncertów oratoryjnych, symfonicznych, kameralnych, recitali, czyli tego co było w poprzednich latach, zaproponujemy koncert rodzinny, jazzowy i etniczny" – zachęcał do uczestnictwa w imprezie dyr. Filharmonii Świętokrzyskiej Jacek Rogala.
Świętokrzyskie Dni Muzyki rozpoczną się w piątek "Koncertem oratoryjnym". Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej dyrygował będzie Jacek Rogala. "Kilka lat temu Paweł Łukowiec na święto bazyliki mniejszej w Skarżysku-Kamiennej skomponował oratorium do tekstów Henryka Jachimowskiego. Utwór po raz pierwszy będzie prezentowany w Kielcach. Czworo solistów, rozbudowany chór i orkiestra. Bardzo ciekawa forma muzyczna. Poemat liryczny składający się z 12 pieśni - od momentów zadumy po wybuchy radości i entuzjazmu" – reklamował inauguracyjny koncert Rogala.
Oprócz oratorium "Święta przy Tobie chwila", Łukowiec (kompozytor, dyrygent i pedagog związany z Instytutem Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach) zaprezentuje swoją najnowszą kompozycję "Anamorphosis na fortepian i smyczki".
W środę 11 kwietnia na scenie Filharmonii Świętokrzyskiej zagra wiedeński kwartet fortepianowy "Stratos Quartett", który wykonana m.in. utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, Gabriela Faure i Tomasza Skweresa, polskiego kompozytora mieszkającego na stałe w Wiedniu.
Dwa dni później gwiazdą koncertu symfonicznego "Góry" będzie Joanna Ławrynowicz-Just. Podczas swojego recitalu pianistka zagra cztery utwory: "Concerto Breve na orkiestrę smyczkową" nestora współczesnej polskiej muzyki klasycznej Romualda Twardowskiego, I Koncert fortepianowy Raula Koczalskiego, "Kościelec" Wojciecha Kilara i tytułowe "Góry" Aleksandra Lasonia.
W sobotę 14 kwietnia po raz pierwszy podczas Świętokrzyskich Dni Muzyki królował będzie jazz. Trio Artura Dutkiewicza (Artur Dutkiewicz – fortepian, Andrzej Święs - kontrabas i perkusista Adam Zagórski) zaprezentuje utwory z ostatniej płyty "Traveller". "Trio uznawane jest za jeden z najlepszych polskich zespołów jazzowych, a sam Dutkiewicz za ambasadora polskiego jazzu, bo bardzo dużo koncertuje za granicą. +Traveller+ to dopełniające się nastroje, ocierające się o muzykę ludową i świata z odrobiną etno - niektórzy nazywają to jazzem totalnym" – mówił o koncercie Rogala.
Na niedzielę 15 kwietnia zaplanowano koncert rodzinny "Którędy do dźwięku". Kompozytor Jarek Kordaczuk zaprosił do współpracy najmłodszych miłośników muzyki. "Koncert łączący muzykę, ruch, taniec, gest i zabawę z aktywnym udziałem dzieci i ich opiekunów, poprzedzony zostanie warsztatami tworzenia muzyki" – zaznaczył dyr. Filharmonii Świętokrzyskiej.
Następnego dnia w Sali Kameralnej FŚ odbędzie się recital Aleksandry Szwejkowskiej-Belicy. Skrzypaczka, której towarzyszył będzie pianista Cezary Sanecki, wykona utwory m.in. Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz i Romualda Twardowskiego.
17 kwietnia podczas widowiska "Odrodzony dźwięk – koncert muzyki etno" wystąpi zespół Reborn. "Maria Pomianowska poprowadzi nas do nieznanych brzmień w muzyce. Artystka zrekonstruowała staropolskie instrumenty muzyczne. Odbudowała suki – biłgorajską, mielecką i płocką, instrumenty dawno już zapomniane. Ten koncert to poszukiwanie dawnych brzmień muzyki ludowej i dworskiej – inspirowane m.in. perską i indyjską kulturą ludową. Instrumenty, które usłyszymy były wielokrotnie prezentowane na dworze cesarskim w Japonii, gdyż mąż Marii Pomianowskiej był polskim ambasadorem w tym kraju" – poinformował dyrygent.
W następnym dniu (18 kwietnia) zaplanowano projekcję filmu dokumentalnego "Bronisław Huberman, czyli zjednoczenie Europy i skrzypce" – o polskim artyście i pedagogu żydowskiego pochodzenia, uznawanego za jednego z najwybitniejszych skrzypków XX wieku.
Na zakończenie Świętokrzyskich Dni Muzyki (20 kwietnia) wystąpi skrzypek Rafał Zambrzycki-Payne. Artysta wraz Orkiestrą Symfoniczna FŚ pod dyrekcją Pawła Kotli wykona "Poloneza Triumfalnego" Juliusza Zarębskiego, "Koncert skrzypcowy" Zbigniewa Bagińskiego i I Symfonię Henryka Warsa, twórcy muzyki do przedwojennych filmów i szlagierów dwudziestolecia międzywojennego.
"Wiele różnych planet muzycznych, różnych spojrzeń na muzykę – każdy meloman znajdzie na pewno coś dla siebie" – podsumował XXVI Świętokrzyskie Dni Muzyki dyr. Filharmonii Świętokrzyskiej.
Imprezie towarzyszyć będą trzy wystawy: "Portrety polskiej muzyki w szkicach Daniela de Latoura", "Impresje" i "Prace Absolwentów" - ekspozycje prac plastycznych uczniów i absolwentów Zespołu Państwowych Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach.(PAP)
Autor: Janusz Majewski
maj/ rosa/