Muzeum Mazowieckie w Płocku wraca do projektu stałej ekspozycji dzieł Bolesława Biegasa (1877-1954). Wystawa prezentować będzie 57. prac artysty, pochodzących ze zbiorów Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego - Biblioteki Polskiej w Paryżu i zbiorów własnych.
W czerwcu 2014 r. płockie Muzeum Mazowieckie zamknęło utworzoną trzy lata wcześniej ekspozycję dzieł Biegasa po tym, jak ich właściciel, postanowił wycofać depozyt składający się ze 124. obrazów i 29. rzeźb. Jako powód podał plan utworzenia muzeum artysty w Warszawie. Nowa stała ekspozycja prac artysty zostanie otwarta 16 października, w odremontowanym ostatnio XVIII-wiecznym spichlerzu placówki. „Na wystawie prezentować będziemy 57. dzieł Bolesława Biegasa, z których większość, bo 53., to obiekty, pochodzące z kolekcji paryskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego” – powiedziała PAP Beata Kamińska z Muzeum Mazowieckiego.
Przyznała, że w przyszłości ekspozycja może zostać przeniesiona z zabytkowego spichlerza tej placówki do mającego powstać nowego budynku muzealnego, gdzie planowane są ekspozycje sztuki art deco oraz poświęcone postaciom zasłużonych mieszkańców Płocka i Mazowsza, w tym aktorce i wieloletniej dyrektorce Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” Mirze Zimińskiej Sygietyńskiej (1901-1997), poecie Władysławowi Broniewskiemu (1897-1962), twórcy poezji semantycznej i filmów awangardowych Stefanowi Themersonowi (1910-88) oraz pierwszemu niekomunistycznemu premierowi po 1945 r. Tadeuszowi Mazowieckiemu (1927-2013). „Tam też, w nowej aranżacji, mogłaby znaleźć miejsce kolekcja prac pochodzącego z Mazowsza Bolesława Biegasa” – dodała Kamińska.
Bolesław Biegas (właściwie Bolesław Biegalski) urodził się 29 marca 1877 r. w Koziczynie koło Ciechanowa w rodzinie chłopskiej. Dzięki pomocy Aleksandra Świętochowskiego, założyciela tygodnika „Prawda” , w 1896 r. rozpoczął studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1901 r., dzięki stypendium Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Biegas wyjechał do Paryża, gdzie zdobył uznanie i sławę. Brał udział w licznych wystawach, w tym w Salonach Niezależnych (1906-1910, 1920-1923, 1925) oraz w Salonach Jesiennych (1910, 1913, 1919). Jego prace wystawano wówczas także w Londynie, Petersburgu i Rzymie. Biegas zmarł 30 września 1954 r. w Paryżu. W 1997 r. w płockim Muzeum Mazowieckim zorganizowano pierwszą w Polsce monograficzną wystawę czasową obrazów i rzeźb Biegasa, na której pokazano ponad 100 dzieł, w tym prace rzeźbiarskie w gipsie i odlewy w brązie.
Muzeum Mazowieckie w Płocku posiada największe w Polsce zbiory sztuki i rzemiosła artystycznego z okresu secesji oraz art deco. Główna część ekspozycji znajduje się w kamienicy zaaranżowanej na typowe dla przełomu XIX i XX wieku mieszkania, oddające atmosferę wnętrz mieszczańskich epoki secesji oraz zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła z tego okresu. Właśnie w sąsiedztwie tej kamienicy ma powstać nowy budynek muzealny z kolejnymi stałymi wystawami, w tym art deco. Projekt, który ma być realizowany z wykorzystaniem środków unijnych z obecnej perspektywy 2014-20. zakłada również utworzenie centrum naukowego dla młodzieży, we współpracy m.in. płocką filią Politechniki Warszawskiej. Koszt całej inwestycji szacowany jest wstępnie na ok. 120 mln zł.
Zabytkowy, XVIII-wieczny spichlerz płockiego Muzeum Mazowieckiego, gdzie znajdują się zbiory etnograficzne, został ostatnio odremontowany. W efekcie placówka zyskała nową przestrzeń wystawienniczą. Otwarto tam już dwie stałe ekspozycje: „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” oraz „Sztuka Dalekiego Wschodu – Płockie skarby buddyjskiej Azji”. Remont i aranżacja wystaw były możliwe dzięki dotacji unijnej w wysokości ok. 800 tys. zł.(PAP)
mb/ drag/