W Płocku (Mazowieckie) powstał mural upamiętniający harcmistrza Wacława Milke (1914 - 2008) założyciela w 1946 r. Harcerskiego Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”, pierwszego tego typu w Polsce, a także społecznika i kawalera „Orderu Uśmiechu”. Odsłonięcie odbędzie się 5 października.
„Na wieżowcu przy ul. Jesiennej 11 powstał nowy mural. To sposób na uhonorowanie druha Wacława Milke, który jest patronem tego roku w Płocku” - przekazał w sobotę we wpisie na Facebooku prezydent miasta Andrzej Nowakowski.
Jak zapowiedział, na 5 października zaplanowano piknik, podczas którego nastąpi odsłonięcie muralu. „Będzie dużo atrakcji” - podkreślił Nowakowski.
Mural, który powstał na ścianie szczytowej wieżowca przy ul. Jesiennej w Płocku, ma 36 metrów wysokości i 10 metrów szerokości. Nawiązując do Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”, przedstawia dziewczynę w stroju łowickim oraz napis: „Pamięci druha Wacława Milke”. Mural jest widoczny od Al. Piłsudskiego, jednej z głównych arterii miasta.
Podczas pikniku, który 5 października będzie towarzyszył odsłonięciu muralu, odbędą się warsztaty z robienia wianków i toreb ludowych, wystąpi też Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”.
Wacław Milke urodził się 14 czerwca 1914 r. w Wyszogrodzie. W latach 30. XX wieku pracował w Sądzie Grodzkim w Gąbinie. Jednocześnie angażował się w działaność Związku Harcesrtwa Polskiego. Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez Niemców za działaność konspiracyjną. Był więźniem obozów koncentracyjnych Dachau oraz Gusen. Organizował tam pomoc dla współwięźniów, w tym medyczną i żywnościową, a także tajne spotkania patriotyczne, poświęcone m.in. polskiej literaturze. Po uwolnieniu przebywał we Francji, skąd w 1946 r. przyjechał do Płocka.
Pierwszy skład zespołu „Dzieci Płocka”, który wówczas założył, stanowiło kilkanaście osób z Harcerskiej Drużyny Artystycznej, działającej w płockim Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Stanisława Małachowskiego - to najstarsza polska szkoła i jedna z najstarszych w Europie, istniejąca w tym samym miejscu nieprzerwanie od 1180 r.
Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”, który powstał jako pierwszy tego typu w kraju, nadal działa, pielęgnując tradycje polskich pieśni, tańców i obrzędów ludowych. Koncertował i koncertuje w całej Europie, w tym w Niemczech, we Francji, w Czechach, na Słowacji, a także w Austrii, Belgii, Luksemburgu i we Włoszech. Występował m.in. w Royal Albert Hall w Londynie, odbył też specjalną trasę koncertową po Japonii.
Wacław Milke kierował zespołem do śmierci. Zmarł w wieku 94 lat, 9 maja 2008 r.
W 2002 r. odbył się specjalny występ Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” w warszawskich Łazienkach dla przebywającej z wizytą w Polsce japońskiej pary cesarskiej - ówczesnego cesarza Akihito i cesarzowej Michiko. Rok wcześniej członkowie zespołu zorganizowali zbiórkę pieniędzy na rzecz najmłodszych mieszkańców regionu Miyagi poszkodowanych podczas trzęsienia ziemi i tsunami, które dotknęło wtedy ten region Japonii.
W 1989 r. z inicjatywy Wacława Milke na Placu 13 Straconych w Płocku, przy pomniku upamiętniającym ofiary egzekucji przeprowadzonej przez Niemców w 1942 r., wzniesiono „Dzwon Pokoju”. Każdego roku, w kwietniu, odbywa się tam uroczysty apel z udziałem maturzystów płockich szkół. Z kolei na przełomie maja i czerwca organizowane są Dni Historii Płocka, cykl wydarzeń, w tym wystaw i imprez plenerowych poświęconych dziejom miasta, których Wacław Milke był pomysłodawcą. Był również inicjatorem powołania Płockiej Drużyny Kuszniczej przy utworzononym w 1994 r. Stowarzyszeniu Przyjaciół Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”.
W 1977 r. Wacław Milke został Kawalerem Orderu Uśmiechu. W 1997 r. otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2010 r. na płockim Starym Rynku odsłonięto jego pomnik - ławeczkę. Na wniosek Książnicy Płockiej i samorządowców rok 2024 ustanowiono w Płocku Rokiem Druha Wacława Milke, upamiętniając w ten sposób 110. rocznicę jego urodzin, dorobek i zasługi dla miasta. (PAP)
mb/ malk/