Kultura i sztuka po 1989 roku

24.03.2018

W Poznaniu konkurs skrzypcowy im. Telemanna dla młodych artystów z całego świata

Około 50 młodych artystów z Polski, Niemiec, Hiszpanii czy Węgier uczestniczy w trwającym od soboty w Poznaniu XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna. Jak podkreślają organizatorzy, impreza należy do liczących się w Europie.

Uczestnikami rywalizacji mogli w tym roku być skrzypkowie urodzeni po 31 grudnia 1999 r. Pierwszy konkurs, jeszcze w edycji ogólnopolskiej, odbył się w roku 2000. Od roku 2004 przemianowane zostały na międzynarodowe.

Konkurs składa się z dwóch etapów. W I etapie uczestnicy wykonują jedną z fantazji Georga Philippa Telemanna na skrzypce solo oraz utwór dowolny, natomiast etap II przewiduje wykonanie I lub II i III części dowolnego koncertu skrzypcowego. Wydarzenie zwieńczy w poniedziałek koncert laureatów.

„Georg Philipp Telemann jest znakomitym patronem dla młodych skrzypków rozpoczynających karierę, gdyż jest postacią europejską, przekraczającą granice między regionami i kręgami kulturowymi. Warto podkreślić polskie elementy życiorysu i twórczości kompozytora, który przebywał na dworach arystokratycznych w Żarach i Pszczynie, odwiedzał Kraków, był prawdziwie zafascynowany muzyką polską i wykorzystywał w swoich utworach motywy polskiej muzyki ludowej” – powiedziała organizatorka konkursu Ewa Jarmołowicz-Nowikow.

Jak dodała, konkursy noszące imię Telemanna zaliczane są do wiodących w kraju i liczących się w Europie. O ich poziomie artystycznym świadczą kariery artystyczne laureatów konkursów; ich nazwiska pojawiają się w programach konkursów i koncertów wielu ośrodków muzycznych całego świata.

„Agata Szymczewska – laureatka I miejsca I Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Georga Philippa Telemanna w 2000 r. otrzymała I nagrodę na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 r. Wśród szesnastu polskich skrzypków biorących udział w XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu aż dwunastu to laureaci i uczestnicy naszego konkursu” – podała Jarmołowicz-Nowikow.

Przewodniczącym jury jest prof. Michał Grabarczyk z Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Młodych artystów oceniać będą soliści i pedagodzy o międzynarodowej sławie, w tym jedna z największych skrzypaczek węgierskich Eszter Perenyi oraz wybitny czeski skrzypek Frantiszek Novotny.

XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Poznania.

Niemiecki kompozytor Georg Philipp Telemann (1681-1767) napisał około tysiąca suit orkiestrowych, wiele kantat, koncertów instrumentalnych i utworów kameralnych; komponował także oratoria, msze, motety, pasje, psalmy, opery i pieśni. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ son/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL