Wykonawcy z Armenii, Pakistanu, Indii, Egiptu, Gwinei i Polski wystąpią w czerwcu w Poznaniu podczas dziewiątej edycji Festiwalu Ethno Port, który po raz kolejny gościć będzie w Centrum Kultury Zamek. Organizatorzy w środę przedstawili szczegóły wydarzenia.
Festiwal Ethno Port w dniach 17-19 czerwca tradycyjnie już będzie gościć artystów z całego świata, grających muzykę różnych stylów, wykorzystujących etniczne komponenty i często nieznane szerszej widowni instrumenty muzyczne. Jak powiedziała Zofia Starikiewicz z Centrum Kultury Zamek, organizatora imprezy, idea Ethno Port nie zmienia się od lat.
"Co roku staramy się, aby to był festiwal, który rzeczywiście jest taką przystanią dla artystów reprezentujących różne kultury, różne sposoby myślenia o muzyce i różne sposoby czerpania z korzeni z własnych kultur. Ważna jest świadomość tego, że jesteśmy różni, inni i tak samo wartościowi, bez względu na to, skąd się wywodzimy. Często, na początku widzowie patrzą na naszych gości przez pryzmat pewnej egzotyki. Ale warto pamiętać, że my z naszą kulturą jesteśmy tak samo egzotyczni, jak oni dla nas" - przyznała.
W ramach dziewiątej edycji zaplanowano 14 koncertów, które będą odbywać się w Sali Wielkiej, na Dziedzińcu Zamkowym oraz na Scenie na Trawie, na którą wstęp będzie bezpłatny. Festiwal otworzy armeńsko-turecki duet Vardan Hovanissian i Emre Gultekin. Pierwszy z nich uważany jest za ambasadora duduku - liczącego ok. trzy tysiące lat drewnianego instrumentu dętego z podwójnym stroikiem. Gultekin to z kolei wirtuoz sazu - lutni z długim gryfem o bardzo subtelnym, harmonicznym brzmieniu. Towarzyszą im muzycy z Belgii.
"Artyści wydali niedawno płytę +Adana+, z której materiał zaprezentują w Poznaniu. Adana to miejscowość, która upamiętnia ludobójstwo Ormian, a obaj muzycy, trochę w sposób idealistyczny chcą pokazać, że Adana to nie tylko symbol masakry, ale miejsce spotkania różnych kultur" - wyjaśniła koordynatorka programu festiwalu Bożena Szota.
Na scenach pojawią się także polscy wykonawcy. Projekt "Gramy! Muzycy podhalańscy w repertuarze tradycyjnym i folkowym" zagra melodie nie tylko z Podhala, ale także Spisza, Słowacji, Węgier i Rumunii. W pierwszym dniu festiwalu zaśpiewa Karolina Cicha z pakistańskim artystą Shafqatem Ali Khanem, z kolei kulturę kurpiowską przybliży duet Żywizna Raphael Rogiński z Genowefą Lenarcik.
Dla odwiedzających festiwal organizatorzy przygotowali warsztaty, które będą prowadzone publiczności przez artystów - Lenarcik, Francuzów z Lo Cor de la Plana czy Rumuna Alexa Simu. Dla najmłodszej widowni przygotowano Małe Ethno, które przede wszystkim poświęcone będą fotografice. Dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w zabawach plastycznych związanych z konstruowaniem różnych instrumentów. (PAP)
lic/ pz/