XIX wiek

19.10.2011 aktualizacja 19.07.2016

W Poznaniu odsłonięto tablicę upamiętniającą koncerty braci Wieniawskich

Tablicę upamiętniającą koncerty braci Wieniawskich odsłonięto w środę w Poznaniu. Wydarzenie związane było z trwającym w mieście XIV Międzynarodowym Konkursem Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego.

Tablica autorstwa Romana Kosmali zawisła na budynku Bazaru Poznańskiego, w którym odbywały się koncerty Wieniawskich. Odsłonięcia dokonali wspólnie wirtuoz skrzypiec i przewodniczący jury konkursu Maxim Vengerov, oraz dyrektor konkursu Andrzej Wituski.

Na tablicy umieszczono portrety Henryka i Józefa Wieniawskich wraz z napisem „W tym hotelu mieszkał i koncertował w latach 1854 – 1878 kompozytor i wirtuoz skrzypiec Henryk Wieniawski z bratem Józefem (1854).” Umieszczono na niej również cytat z Gazety Wielkiego Księstwa Poznańskiego z 25 kwietnia 1854 roku: „Wasze melodyje w duszach pieszczone, trwać będą w sercach u Wielkopolany.”

Po odsłonięciu tablicy, w sali w której kiedyś odbywały się koncerty, krótki koncert dał Maxim Vengerov.

Na tablicy umieszczono portrety Henryka i Józefa Wieniawskich wraz z napisem „W tym hotelu mieszkał i koncertował w latach 1854 – 1878 kompozytor i wirtuoz skrzypiec Henryk Wieniawski z bratem Józefem (1854).

„W tym hotelu grał Paderewski, z balkonu śpiewał Kiepura, grał Wieniawski. A skoro jest z nami Wieniawski naszych czasów, mówię o Vengerovie, wykorzystałem ten moment, byśmy odsłonili tu tę tablicę. Henryk Wieniawski grał tutaj osiem razy. Z recenzji, które posiadamy wynika, że były to nie tylko koncerty dla melomanów, ale także dla ubogich i dla utalentowanej młodzieży” – powiedział Wituski.

W Poznaniu trwa czwarty etap konkursu skrzypcowego. W piątek wieczorem jury wyłoni laureatów konkursu. Do finałowego etapu zakwalifikowali się: Japończyk Arata Yumi, jego rodaczka Miki Kobayashi, Koreanka Soyoung Yoon oraz Aylen Pritchin z Rosji, Niemiec Stefan Tarara i Erzhan Kulibaev z Kazachstanu.

Przewodniczący jury Maxim Vengerov, po osobistym przesłuchaniu ponad 120 skrzypków, dopuścił do konkursu 53 artystów. Ostatecznie wystartowało 46 skrzypków z 16 krajów w tym m.in. 17 z Polski, 9 z Rosji oraz 3 z Japonii.

W konkursie wystartowali również skrzypkowie z Francji, Niemiec, Korei Południowej, USA, Australii, Azerbejdżanu, Białorusi, Chin, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Kazachstanu i Turcji.

Zdobywca I nagrody otrzyma 30 tys. euro i złoty medal, II nagrody - 20 tys. euro i srebrny medal, III nagrody - 12 tys. euro i brązowy medal. Jury przyzna też trzy wyróżnienia po 5 tys. euro. Maxim Vengerov wybierze ponadto osobę, której będzie następnie - w nagrodę - udzielał lekcji. Konkurs zakończy 23 października koncert nadzwyczajny Maxima Vengerova.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego to najstarszy konkurs skrzypcowy na świecie. Odbywa się co pięć lat. Po raz pierwszy zorganizowano go w Warszawie w 1935 roku, w setną rocznicę urodzin Wieniawskiego. Pierwszą laureatką konkursu była Francuzka Ginette Neveu. Nagrody konkursowe w następnych latach zdobywali późniejsi wybitni skrzypkowie, m.in. Rosjanie Dawid Ojstrach i Wadim Brodski.(PAP)

rpo/ mlu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL