Ok. 180 prac polskich artystów, którzy bezpośrednio po II wojnie światowej tworzyli myśląc o wolności, demokracji i sprawiedliwości, złoży się na wystawę „Szczeliny Wolności. Sztuka polska w latach 1945-1948/49”. Ekspozycja zostanie otwarta w niedzielę w Poznaniu.
Jak tłumaczyła PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu Aleksandra Sobocińska, wystawa poświęcona jest polskiej sztuce, dziełom tworzonym przez pierwsze trzy lata po II wojnie światowej.
„W tym czasie myślano jeszcze o wolności, demokracji i sprawiedliwości - pomimo zmiany granic i zadekretowanym w Jałcie usytuowaniu Polski w radzieckiej strefie wpływów. Artyści, pisarze, ludzie kultury myśleli jeszcze o ideałach demokracji. Malarze i rzeźbiarze pragnęli odbudować zniszczoną wojną linię rozwoju sztuk pięknych” – podkreśliła.
Kurator wystawy Włodzimierz Nowaczyk zaznaczył, że tytułowe „szczeliny wolności” to miejsca, w których sztuka „rozwijała się pragnąc kontynuować swój demokratyczny dyskurs”.
Ekspozycja składać się będzie z trzech części. Pierwsza z nich nazwana została „Czasem martwej natury”. „Ta część stylizowana jest na salon powojenny, gdzie stykało się różnego rodzaju malarstwo, ale na wystawie podkreślimy przede wszystkim nurt kolorystyczny. Będą to prace Jana Cybisa, Artura Nacht-Samborskiego, Tadeusza Piotra Potworowskiego, Wacława Taranczewskiego oraz Hanny Rudzkiej Cybisowej. Zaprezentowane zostaną także prace poznańskich malarzy – Jana Piaseckiego i Eustachego Wasilkowskiego” – podkreślił Nowaczyk.
Druga odsłona ekspozycji to „Wojna/Wojna”. Jak wskazał kurator, w tej części pokazany zostanie wpływ kataklizmu II wojny światowej, Holokaustu na sztukę i polskich twórców. Wśród prezentowanych prac będzie m.in. cykl „Rozstrzelanie” stworzony przez Andrzeja Wróblewskiego, w tym „Rozstrzelanie z dziewięcioma postaciami” – dzieło, ze względów kuratorskich przechowywane jest na co dzień w muzealnych magazynach rycin. Pokazane zostaną także prace Władysława Strzemińskiego, Alfreda Lenicy, Teresy Żarnowerówny oraz Erny Rosenstein i Jonasza Sterna.
Ostania część wystawy to „Abstrakcja i surrealizm”, gdzie można będzie zobaczyć prace m.in. Władysława Strzemińskiego, Tadeusza Kantora, Marii Jaremy, Bogusława Szwacza i Jadwigi Maziarskiej.
Ekspozycji towarzyszyć będzie cykl wydarzeń towarzyszących, w tym oprowadzania kuratorskie, a także spotkania m.in. „Walka o oddech. Wieczór poezji na wystawie”, podczas którego wiersze powstałe w pierwszych latach po II wojnie światowej recytować będą poznańscy aktorzy.
Ekspozycja „Szczeliny Wolności. Sztuka polska w latach 1945-1948/49” prezentowana będzie od 6 sierpnia do 12 listopada w Muzeum Narodowym w Poznaniu. (PAP)
ajw/ agz/