W wieku 79 lat zmarła we wtorek w Poznaniu badaczka romantyzmu, współautorka pierwszej książki o Poznańskim Czerwcu' 56 prof. Zofia Trojanowiczowa. Informację o jej śmierci potwierdził Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Prof. Trojanowiczowa była autorem antologii „Sybir romantyków”. Pod jej opieką naukową powstał trzytomowy „Kalendarz życia i twórczości Cypriana Norwida”.
Wraz z prof. Jarosławem Maciejewskim była autorem wydanej w 1981 roku książki „Poznański Czerwiec 1956” – pierwszej publikacji nt. Czerwca.
Uczestniczyła w pracach komitetów redakcyjnych „Dzieł” Adama Mickiewicza i „Dzieł wszystkich” Cypriana Norwida. Była autorką książek „Rzecz o młodości Norwida”, „Ostatni spór romantyczny: Cyprian Norwid - Julian Klaczko”, "Romantyzm - od poetyki do polityki. Interpretacje i materiały”.
„Była wybitną znawczynią romantyzmu, w szczególności spuścizny Norwida, którego dorobek znała jak chyba nikt inny w Polsce. Paradoksem jej spuścizny jest to, że szerokie społeczne uznanie przyniosła jej książka o wydarzeniach Poznańskiego Czerwca, której była współautorką” – powiedział PAP prodziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej prof. Jerzy Fiećko.
„Była wybitną znawczynią romantyzmu, w szczególności spuścizny Norwida, którego dorobek znała jak chyba nikt inny w Polsce. Paradoksem jej spuścizny jest to, że szerokie społeczne uznanie przyniosła jej książka o wydarzeniach Poznańskiego Czerwca, której była współautorką. Ta książka była w 1981 roku jednym ze znaków odzyskiwanej wtedy wolności” – powiedział PAP prodziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej prof. Jerzy Fiećko.
„Prof. Trojanowiczowa nie skupiała się wyłącznie na sprawach naukowych, w latach ’70 i ’80 ub. wieku bardzo się angażowała w różnego rodzaju przedsięwzięcia. Była jednym z założycieli pierwszej Solidarności. Znalazła się wśród tych, którzy stanęli w obronie usuwanego z uczelni Stanisława Barańczaka. Z przekazu romantycznego wydobyła także i to, że nie można stać z boku. To była istotna cecha jej charakteru” – dodał.
Prof. Fiećko podkreślił, że prof. Trojanowiczowa stworzyła w Poznaniu zespół uznanych obecnie badaczy romantyzmu.
„Scalała ten zespół swoja osobowością. Jej dom to było miejsce naszych wielogodzinnych, romantycznych spotkań towarzysko-naukowych. Dla nas proces jej odchodzenia był bardzo trudny – widzieliśmy, jak człowiek o niebywałych możliwościach umysłowych jest zabierany przez chorobę” – dodał.
W latach ’90 ub. wieku prof. Trojanowiczowa kierowała Zakładem Literatury Polskiej XIX wieku w Instytucie Filologii Polskiej UAM, W latach 1993-1996 była dyrektorem Instytutu.
Zofia Trojanowiczowa uhonorowana została m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Medalem za Zasługi w Upowszechnianiu Twórczości Cypriana Norwida. (PAP)
rpo/ par/