Uroczystymi koncertami z udziałem laureatów XVII Konkursu Chopinowskiego Kate Liu i Charles'a Richarda- Hamelina Warmińsko-Mazurska Filharmonia świętować będzie w przyszłym tygodniu jubileusz 70-lecia. Filharmonicy złożą także muzyczny hołd Feliksowi Nowowiejskiemu. Koncerty odbędą 10,11,12 i 13 marca.
"Jubileusz Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej jest świętem muzyków, ale został jeszcze dodatkowo wzbogacony i wzmocniony w aspekcie ogólnopolskim a może nawet międzynarodowym, ponieważ wraz z jubileuszem oddajemy hołd patronowi naszej Filharmonii Feliksowi Nowowiejskiemu, w 70. rocznicę jego śmierci i w 2016 roku, który przez Sejm RP został ogłoszony Rokiem Feliksa Nowowiejskiego" - powiedział PAP dyrektor naczelny i artystyczny instytucji Piotr Sułkowski.
Podkreślił, że "jubileusz składa się z niesamowitej historii wspomnień". "Pragnęliśmy ten jubileusz ułożyć po swojemu, chcieliśmy podkreślić i muzyką i w publikacjach, które się ukażą, wyjątkowość Orkiestry, ludzi którzy przez lata ją tworzyli i tego warmińsko-mazurskiego jej ducha" - dodał Sułkowski.
Filharmonicy zagrają w koncertach jubileuszowych utwory swego patrona: Marsz pretorianów z oratorium "Quo vadis", a także "Rotę" oraz Uwerturę do opery "Legenda Bałtyku".
"Nowowiejski to kompozytor szczególnie związany z regionem Warmii i Mazur, dlatego powinniśmy jego kompozycje jak najszerzej propagować. Niestety, jego spuścizna kompozytorska, często została pochowana głęboko w szufladach. Za życia świętował ogromne sukcesy, jego utwory grano na całym świecie i to w największych salach koncertowych. Potem tak się stało, że dzieje historii nie były mu przychylne, nie pomagało mu także to, że jego kompozycje symfoniczne były rzadko publikowane" - zauważył Sułkowski.
Gośćmi specjalnymi przyszłotygodniowych jubileuszowych koncertów Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej będą laureaci ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego: Amerykanka Kate Liu, która zagra I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina i Charles Richard - Hamelin, który zaprezentuje II Koncert fortepianowy f-moll Chopina.
Popularne natomiast stały się jego utwory chóralne i organowe. Filharmonicy zamówili specjalnie na swój jubileusz kompozycję napisaną przez Katarzynę Brochocką - autorkę utworów symfonicznych, kameralnych i solowych. Pochodząca z Lidzbarka Warmińskiego kompozytorka skomponowała utwór pt. "Constellatio Allenstenium" (Gwiazdozbiór Olsztyn), który opowiada historię
powstania olsztyńskiej orkiestry.
Gośćmi specjalnymi przyszłotygodniowych jubileuszowych koncertów Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej będą laureaci ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego: Amerykanka Kate Liu, która zagra I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina i Charles Richard - Hamelin, który zaprezentuje II Koncert fortepianowy f-moll Chopina.
"Od samego początku zabiegałem, by zaprosić laureatów Konkursu Chopinowskiego. Dużo starań i zabiegów wymagało ustalenie terminów koncertów, tak by ci wybitni młodzi pianiści akurat w dniach naszego święta mogli zaprezentować się w Olsztynie. Zainteresowanie jubileuszem i frekwencja na koncertach jest ogromna, dlatego zdecydowaliśmy o zagraniu aż czterech koncertów" - dodał dyr. Sułkowski.
Jubileusz Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy.
Za datę narodzin olsztyńskiej orkiestry przyjmuje się 17 marca 1946 roku. Wtedy to w zrujnowanym Olsztynie wystąpił zespół muzyków, którzy ściągnęli tu po wojnie z różnych stron kraju.
Skrzyknął ich Mirosław Dąbrowski, przedwojenny absolwent Konserwatorium Warszawskiego, a w tamtych dniach - delegat Ministerstwa Kultury i Sztuki. W ciągu następnych pięciu lat mały, pionierski zespół orkiestrowy przeobraził się w 35-osobową Orkiestrę Symfoniczną, którą pod koniec roku 1958 - w połowie trzynastego sezonu artystycznego - upaństwowiono, a w 1973 nadano jej rangę Filharmonii.
Filharmonicy koncertowali wielokrotnie poza granicami kraju m.in. we Włoszech, w Rosji, w Niemczech, Rumunii, Bułgarii, w Hiszpanii, Francji, Macedonii zawsze prezentując muzykę polską wraz z symfoniką światową.
W kraju olsztyńska orkiestra grała w tak prestiżowych miejscach, jak Filharmonia Narodowa, uczestniczyła w Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, wystąpiła przed papieżem Janem Pawłem II podczas jego pobytu w Olsztynie w roku 1991.
Od pięciu lat Filharmonia Warmińsko-Mazurska ma swoją nową siedzibę z salą koncertową na 505 miejsc. Placówką od 2011 roku kieruje dyrektor artystyczny i naczelny Piotr Sułkowskiego. (PAP)
ali/ par/