13 młodych wykonawców z Polski, Ukrainy oraz Malty powalczy o grand prix 18. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival”, który rozpocznie się w piątek w Rzeszowie. Oprócz zmagań konkursowych w czasie imprezy odbędzie się też jubileusz Marka Kościkiewicza i koncert przebojów Anny Jantar.
Festiwal w piątkowy wieczór rozpocznie występ gościa honorowego - Marka Kościkiewicza, który w tym roku obchodzi 35-lecie pracy artystycznej.
Marek Kościkiewicz, muzyk, wokalista, autor przebojów zespołu De Mono, takich jak m.in.: „Kochać inaczej”, „Statki na niebie”, „Znów jesteś ze mną”, „Kamień i aksamit”, obchodzi w tym roku 35-lecie pracy twórczej.
Na scenie festiwalowej w Rzeszowie, jako gość honorowy, wykona swoje autorskie piosenki z towarzyszeniem artystów Centrum Sztuki Wokalnej i Orkiestry Festiwalowej.
Po jego koncercie rozpoczną się przesłuchania konkursowe 13 wokalistów, zakwalifikowanych przez festiwalowe jury do finału. Przesłuchania rozstrzygną, kto następnego dnia (w sobotę) zaśpiewa w koncercie laureatów XVIII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” – Rzeszów 2022.
Zostali oni wybrani przez jury kwalifikacyjne pod przewodnictwem Tomasza Filipczaka, z udziałem Macieja Błażewicza oraz Macieja Gnatowskiego, spośród zgłoszeń z całej Polski, a także Białorusi, Chorwacji, Holandii, Litwy, Łotwy, Malty, Szkocji, Ukrainy i Włoch.
Młodzi artyści zakwalifikowani do udziału zaprezentują wyłącznie własne kompozycje lub skomponowane tylko dla nich, a nie np. covery do podkładów nagranych na płytach.
Jak przypomniała dyr. festiwalu i jego inicjatorka Anna Czenczek właśnie to wyróżnia Carpathia Festival od innych, że jest jednym z niewielu, na których młodzi artyści prezentują twórczość własną.
„Nie śpiewają coverów, co dziś jest powszechne niemal we wszystkich +talent show+, lecz piosenki stworzone przez siebie albo specjalnie dla nich napisane. Nie muszą mieć własnego zespołu, jeśli zgłoszony utwór zyskał uznanie jurorów, zaśpiewają go w Rzeszowie z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej” – podkreśliła dyr. Anna Czenczek, która jest także prezes Fundacji Wspierania Kultury i Sztuki „Carpathia”, która zainicjowała festiwal w 2005 roku, by wspierać utalentowanych twórców w drodze na światowe estrady.
Uczestników oceniać będzie 8-osobowe jury w składzie: prof. Anna Janosz (przewodnicząca), Tomasz Filipczak (przewodniczący jury kwalifikacyjnego), Marek Kościkiewicz, prof. Elżbieta Krzemińska, Marzena Mazurek-Herjan, Michał Wojnarowski, Wojciech Wójcicki i Anna Czenczek.
Zwycięzca zdobędzie nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł na dofinansowanie wydania płyty lub kosztów organizacji trasy koncertowej. Otrzyma także zaproszenie do koncertu w przyszłorocznej edycji festiwalu oraz pamiątkową statuetkę.
Z kolei w sobotę wieczorem przewidziano koncert tegorocznych laureatów „Carpathia Festival” połączony z ogłoszeniem wyników festiwalu. Podczas Koncertu Laureatów zabrzmią przeboje Anny Jantar w wykonaniu gwiazd i artystów z Centrum Sztuki Wokalnej pod kierunkiem Anny Czenczek z towarzyszeniem dwóch orkiestr pod batutą Tomasza Filipczaka.
Galę wręczenia nagród poprzedzi występ Pawła Nawrockiego, ubiegłorocznego laureata festiwalowego grand prix.
Zaś na finał festiwalu publiczność usłyszy koncert „Radość najpiękniejszych lat” poświęcony twórczości Anny Jantar.
Jak zapewniają organizatorzy będzie to spektakularne muzyczne przedsięwzięcie, w którym wokalistom akompaniować będą aż dwie orkiestry pod batutą Tomasza Filipczaka: festiwalowa i Filharmonii Podkarpackiej partnera koncertu i festiwalu.
Ze sceny popłyną niezapomniane piosenki: „Nic nie może wiecznie trwać”, „Tyle słońca w całym mieście”, „Tylko mnie poproś do tańca”, w wykonaniu gwiazd oraz solistów i grupy artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek.
Gościnnie wystąpią: Marta Burdynowicz - aktorka, zwyciężczyni 12. edycji programu „The Voice of Poland”; Monika Urlik, znana z wielu telewizyjnych programów muzycznych i koncertu Super Debiutów podczas 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu; Grzegorz Wilk - solista oratoriów Piotra Rubika, Włodzimierza Korcza i Jacka Cygana oraz zdobywca „Brązowej Maski” programu telewizyjnego „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.
Organizatorem XVIII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” – Rzeszów 2022 jest Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki CARPATHIA.
Sponsorem tytularnym festiwalu jest Bank Gospodarstwa Krajowego, partnerem festiwalu jest województwo podkarpackie: Podkarpackie - Przestrzeń Otwarta. Festiwal został dofinansowany z budżetu gminy miasta Rzeszów. Mecenasem wydarzenia są ZAiKS, Stowarzyszenie Artystów Wykonawców SAWP.
Carpathia Festival odbywa się od 2005 r. W dotychczasowych edycjach udział wzięli wykonawcy z około 30 krajów, w tym takich jak m.in: Azerbejdżan, Chile, Chorwacja, Francja, Hiszpania, Izrael, Kanada, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Serbia, USA, Turcja, Wietnam.
W minionych festiwalach jury finałowemu przewodniczyli m.in.: Agnieszka Fatyga, Ewa Farna, Tomasz Szczepanik, Zygmunt Kukla, Natalia Kukulska, Attila Weinberger z Rumunii, Dorota Szpetkowska, a w jego pracach brali udział m.in. Zbigniew Wodecki, Elżbieta Zapendowska, Lora Szafran.
Główną nagrodą w konkursie jest promocja zwycięzcy w postaci dofinansowania wydania płyty lub kosztów organizacji trasy koncertowej w wysokości 15 tys. zł, zaproszenie do koncertu w kolejnej edycji festiwalu oraz pamiątkowa statuetka.
Wśród laureatów poprzednich edycji znalazł się m.in. zespół Pectus, Kasia Popowska, Sarsa, Kasia Moś oraz młodzi artyści z Francji, Słowacji, Czech. (PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/ dki/