Gdańsk – jego historia jako kolebki wolności i solidarności, sztuka, muzyka i największe atrakcje turystyczne – to tematy przewodnie zakończonej w niedzielę w Rzymie 17. edycji festiwalu kultury polskiej Corso Polonia. Serię imprez zorganizował Instytut Polski.
Festiwalowi pod hasłem "Gdańsk - wolne miasto", odbywającemu się w różnych punktach stolicy Włoch, towarzyszyły zorganizowane w siedzibie Instytutu nad Tybrem wystawy fotograficzne: "1989. Polska była pierwsza" - przypominająca wydarzenia począwszy od wyborów 4 czerwca, które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie, oraz „Solidarnie ku wolności”, przygotowane przez MSZ we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności i Ośrodkiem Karta.
Jednym z elementów ekspozycji był zrealizowany na czerwcowe wybory słynny plakat "W samo południe", który został wydrukowany wówczas we Włoszech.
Ostatnim punktem przeglądu był w niedzielny wieczór wykład o historii Gdańska, wygłoszony przez profesora Wojciecha Morawskiego. Twórczość urodzonego w tym mieście w XVIII wieku klawesynisty Johanna Gottlieba Goldberga zaprezentowała Alina Ratkowska.
Tegoroczną edycję przeglądu rozpoczął koncert przedstawicieli gdańskiej sceny muzycznej z Tomasz Chyła Quintet w prestiżowym rzymskim klubie Casa del Jazz.
W galerii Interzone do końca czerwca otwarta jest wystawa fotograficzna Michała Szlagi, który od lat fotografuje Stocznię Gdańską.
Duże zainteresowanie wywołała projekcja filmu dokumentalnego „Robotnicy '80” Andrzeja Chodakowskiego i Andrzeja Zajączkowskiego, prezentującego przebieg akcji strajkowej i negocjacji Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z przedstawicielami komisji rządowej.
Odbyły się też projekcje filmów „Człowiek z marmuru” Andrzeja Wajdy oraz "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna.
W ramach prezentacji twórczości teatralnej na scenie w Villa Torlonia wystawiono spektakl „Kometa”, inspirowany życiem i twórczością Brunona Schulza. Sztukę wyreżyserowali Teresa i Andrzej Wełmin´scy. Tam również odbył się spektakl „W środku słońca gromadzi się popiół” Artura Pałygi.
Jedną z najciekawszych imprez tegorocznego Corso Polonia była turystyczna prezentacja Gdańska, połączona ze spotkaniem poświęconym "złotu" tego miasta, czyli bursztynowi. Na żywo odbył się pokaz jego obróbki. W Instytucie zorganizowano też wystawę biżuterii z bursztynu zaprojektowanej przez Dorotę Cenecką. Wystąpiło perkusyjne Trio Per Ka.
Łukasz Paprotny, dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie, który zorganizował Corso Polonia, powiedział PAP: "Tegoroczną edycję poświęciliśmy Gdańskowi jako miastu wolności i solidarności, kluczowemu miejscu na mapie Europy i świata w XX wieku".
"Szczególnym zainteresowaniem publiczności cieszył się pokaz filmu +Do widzenia, do jutra+ z okazji obchodzonej pod auspicjami UNESCO 50. rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy" - dodał szef polskiej placówki nad Tybrem.
Zauważył, że tradycyjnie w ramach Corso Polonia w parku Villa Borghese odbyła się impreza dla dzieci, czyli warsztaty artystyczne i lektura gdańskich legend.
Łukasz Paprotny dodał, że w siedzibie Instytutu Polskiego nadal można zobaczyć dwie wystawy: „Solidarnie ku wolności” oraz „1989. Polska była pierwsza”.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ kar/