II Festiwal Wojciecha Kilara - imiennika Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, która jest organizatorem i gospodarzem wydarzenia - rozpocznie się koncertem symfonicznym 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości.
Wśród utworów, które zostaną zaprezentowane publiczności podczas inauguracyjnego II Festiwal Wojciecha Kilara koncertu symfonicznego będzie - jak podała rzeczniczka słupskiego magistratu Monika Rapacewicz - pochodząca z 1955 r. „Mała uwertura”, czyli młodzieńcza i neoklasyczna kompozycja charakteryzująca się „silnymi kontrastami dynamicznymi oraz zdecydowanymi kulminacjami”.
Melomani usłyszą także II Koncert fortepianowy, będący czteroczęściowym dziełem inspirowanym katastrofą smoleńską, a także „Orawę” - utwór wyrastający z fascynacji folklorem oraz „Suitę” z filmu „Pan Tadeusz”.
Solową partię fortepianu wykona Mikołaj Sikała, znany słupskiej publiczności z 49. Festiwalu Pianistyki Polskiej, natomiast orkiestrę Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara poprowadzi Marek Wroniszewski.
Koncert rozpocznie się 11 listopada o godz. 19 w Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku (Pomorskie).
W ramach Festiwalu odbędą się jeszcze dwa koncerty - oratoryjny i muzyki filmowej skomponowanej przez Kilara, które zaplanowano na 25 listopada i 9 grudnia.
Koncerty są biletowane.
Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 r. we Lwowie. Był wybitnym kompozytorem utworów orkiestrowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych i fortepianowych, twórcą muzyki filmowej i współtwórcą polskiej szkoły awangardowej. Karierę rozpoczął pod koniec lat 50. na festiwalu Warszawska Jesień. Od początku lat 60. współtworzył, wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim, polską szkołę awangardową.
W 1974 r. skomponował swój słynny poemat symfoniczny „Krzesany”. Do najważniejszych utworów Kilara należą także m.in. „Kościelec 1909” - poemat symfoniczny poświęcony Mieczysławowi Karłowiczowi, „Orawa” na kameralną orkiestrę smyczkową oraz „Missa pro pace” na sopran, alt, tenor, bas, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną. Na świecie znany jest głównie ze swojej muzyki filmowej - stworzył ją do ponad 130 obrazów. Współpracował m.in. z Jane Campion, Francisem Fordem Coppolą, Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim.
Kompozytor zmarł 29 grudnia 2013 r. w Katowicach, gdzie został pochowany. (PAP)
autorka: Inga Domurat
ing/ pat/