W sobotę na Starym Rynku w Częstochowie odbędzie się Festiwal „Wielokulturowość”. W programie degustacje potraw ukraińskich, wystawa plakatów antywojennych, koncerty muzyki etnicznej polskiej, ukraińskiej i kubańskiej, warsztaty plastyczne.
Degustacje potraw ukraińskich, międzynarodowa wystawa plakatów antywojennych, koncerty muzyki etnicznej polskiej, ukraińskiej i kubańskiej, warsztaty plastyczne - te atrakcje czekają w sobotę na Starym Rynku w godz. 15-22 podczas Festiwalu "Wielokulturowość".
Ukraińską pieśń ludową zaprezentują wokalistki (i wokalista) z tego kraju: Nataliia Denysiuk i przyjaciele z Ukrainy – Olena Boczarowa, Alisa Synelnyk, Arina Bereżko, Mila Nikolaienko, Angelina Orlova, Daniel Prodajwoda, Svitlana Hrytsaienko, Arina Nesterenko. Oprócz nich osobno, pieśni w nieco innym stylu, ale też ukraińskiego pochodzenia, wykonają: Ludmiła Kosterecka i Ola Semenenko.
Będzie okazja podziwiać multiinstrumentalny pokaz muzyczny Tomasza Drozdka - muzyka, kompozytora, multiinstrumentalisty etnicznego, który w 2018 roku wraz z zespołem Tulia został laureatem festiwalu piosenki w Opolu. Reynaldo Ceballo z zespołem Tripulación Cubana zagrają utwory w rytmach i brzmieniach takich jak: salsa, cha chacha, rumba, danzón, caribea, timba, samba czy też latin-jazz.
"Drugiego dnia wojny na Ukrainie utworzyliśmy w Częstochowie punkt informacyjny dla osób z Ukrainy. Po jakimś czasie przekształciliśmy go w centrum dialogu, w którym pracują zarówno osoby z Polski, jak i Ukrainy, których zadaniem jest prowadzenie działań integracyjnych. Integrację rozumiemy nie jako upodabnianie czy uwspólnianie, lecz poznawanie siebie w naszych odmiennościach. Jesteśmy różni, chodzi o to, żebyśmy w tej różnorodności umieli ze sobą być, czerpać nawzajem od siebie to, co jest fajne i inne. Ideą festiwalu zatem jest, aby pobyć razem, żeby trochę było po polsku, trochę po ukraińsku, zjeść polski żurek czy barszcz ukraiński, po prostu obserwujemy się wzajemnie, uczymy się od siebie, bo będziemy żyć w jednej przestrzeni, z zachowaniem swojej odrębności" - powiedziała PAP Agata Wierny, pełniąca funkcję Pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. Równości.
Festiwal organizuje Urząd Miasta Częstochowy. Stanowi on element prowadzonego przez Gminę Miasto Częstochowa projektu na rzecz ograniczenia skutków kryzysu wywołanego wojną w Ukrainie. Współfinansują go środki z UE pozyskane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.(PAP)
Autor: Maciej Świerzy
macs/ mark/