Kultura i sztuka po 1989 roku

09.11.2018

W sobotę premiera łódzkiego Teatru Powszechnego - „Taniec albatrosa”

Premierę komedii „Taniec albatrosa” - francuskiego autora Geralda Sibleyrasa w reż. Marcina Sławińskiego zaprezentuje w sobotę 10 listopada Teatr Powszechny w Łodzi. Spektakl portretuje współczesne zachodnie społeczeństwo, diagnozując jego lęki i frustracje.

Jak informuje Justyna Tomczak z "Powszechnego", Sibleyras w swoich sztukach pokazuje zagubienie współczesnego inteligenta w świecie haseł poprawności politycznej, mód i trywialnych przepisów na życie. W "Tańcu albatrosa" przedstawia historię pięćdziesięciolatków mierzących się z kryzysem dojrzałego wieku.

Zdaniem dyrektor łódzkiej sceny Ewy Pilawskiej, to spektakl o strachu przed starością, bo często nie potrafimy cieszyć się własną dojrzałością, wypieramy upływ czasu – czasami wręcz nie lubimy samych siebie. Według niej "Taniec albatrosa" obnaża też pustkę w relacjach międzyludzkich. Jej zdaniem często wchodzimy w związki, spodziewając się różnych korzyści, np. starszemu mężczyźnie iluzoryczne poczucie młodości daje młodsza partnerka. 

"Ta recepta na szczęście jest oczywiście doraźna – tak naprawdę w związku potrzebujemy partnera i przyjaciela, osoby, przy której czujemy się bezpiecznie. Podczepianie się pod młodość jest oczywiście rozwiązaniem na chwilę, a nie ma chyba gorszej rzeczy niż przeżycie własnego życia bez akceptacji samego siebie" – dodała Pilawska.

Reżyserem "Tańca albatrosa" jest Marcin Sławiński, który w "Powszechnym" zrealizował kilkanaście spektakli. Jego zdaniem spektakl jest mądry, ironiczny, nawet gorzka. Opisuje sytuację Europejczyka, a zatem także Polaka, dzięki czemu – jak sądzi - opowieść ta jest uniwersalna. "To sztuka o rozczarowaniu pięknymi ideami, nadziejami na budowę lepszego ładu, sztuka o ludziach, którym marzenia, nawet spełnione, nie dają szczęścia. Próbują oni zatrzymać upływ czasu, lecz bez powodzenia, bo marsze na rzecz pokoju i dalekowschodnie podróże +odmładzają+ ich tylko na chwilę" – podkreślił.

W przedstawieniu wystąpią: Karolina Krawczyńska, Barbara Lauks, Mirosław Jękot, Adam Marjański.

Jak informuje Tomczak "Taniec albatrosa" miał prapremierę w Paryżu w roku 2006 i okazał się wielkim sukcesem – otrzymał dwie nominacje do nagród Moliera. Sibleyras jest autorem dramatów, scenariuszy i słuchowisk radiowych, docenionym wielokrotnie tak przez krytykę, jak i publiczność. Pierwszą jego sztuką wystawianą w Polsce był "Napis", prezentowany również w Teatrze Powszechnym w Łodzi – w 2006 r. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL