Kultura i sztuka po 1989 roku

24.04.2018 aktualizacja 25.04.2018

W środę wicepremier Gliński rozpocznie wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Fot. PAP/R. Pietruszka Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Fot. PAP/R. Pietruszka

W środę wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński rozpoczyna dwudniową wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), gdzie m.in. weźmie udział w 28. Międzynarodowych Targach Książki w Abu Zabi. Polska jest po raz pierwszy gościem honorowym wydarzenia.

MKiDN poinformowało, że w środę wicepremier Gliński będzie uczestniczył w oficjalnym otwarciu Międzynarodowych Targów Książki. Zaraz po tym - podczas otwarcia polskiego stoiska, na którym zostanie zaprezentowany m.in. polski dorobek literacki - zaplanowane jest przemówienie ministra kultury.

"Tegoroczne targi, które odbywają się pod patronatem Jego Wysokości Szejka Mohameda bin Zayeda Al Nahyana, Księcia Korony Abu Zabi i Zastępcy Głównego Dowódcy Sił Zbrojnych ZEA, są dla nas ogromnym wyróżnieniem i okazją do prezentacji polskiej książki – dorobku polskich wydawnictw przed wielonarodową i wielokulturową publicznością" – zwraca uwagę MKiDN.

Międzynarodowe Targi Książki w Abu Zabi to jedna z najważniejszych imprez tego rodzaju na Bliskim Wschodzie, w której w 2017 r. wzięło udział 1320 wystawców z 65 krajów, a odwiedziło ją ponad 300 tys. zwiedzających. Dotychczas gośćmi honorowymi targów były m.in. Szwecja, Islandia i Wielka Brytania, a w ubiegłym roku Chiny. Polska jest obecna na targach od 2015 r.

Na czwartek zaplanowano spotkanie ministra Glińskiego z minister kultury i rozwoju wiedzy ZEA Noura Bint Mohammad Al-Kaabi.

W trakcie wizyty minister kultury przekaże także list premiera Mateusza Morawieckiego do wiceprezydenta i premiera ZEA, władcy Dubaju, szejka Mohammeda Bin Rashid Al - Maktouma, potwierdzający udział Polski w Światowej Wystawie EXPO 2020 w Dubaju. List zostanie złożony na ręce minister stanu ds. zagranicznych, managing director of Dubai EXPO 2020 Reem Al-Hashimi.

"Będzie to kolejna okazja do pokazania emirackiej i międzynarodowej publiczności naszego dorobku kulturowego, gospodarczego i społecznego" – podkreśla MKiDN.

Tematem Expo 2020 będzie "Connecting Minds, Creating the Future - Łącząc umysły, tworzymy przyszłość".(PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

edytor: Paweł Tomczyk

ksi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL