Niemal 30 koncertów muzyki klasycznej i dawnej znalazło się w programie 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego, który w piątek rozpoczyna się w Świdnicy (Dolnośląskie).
Scenerią większości koncertów będą wnętrza świdnickich świątyń – m.in. ewangelickiego XVII-wiecznego Kościoła Pokoju oraz XIV-wiecznej Katedry pw. św. Stanisława i Wacława. Cześć wydarzeń festiwalowych odbędzie się również w XVI-wiecznym kościele w Makowicach oraz w świdnickim Muzeum Dawnego Kupiectwa i w Wieży Ratuszowej.
W repertuarze koncertów będzie dominować muzyka niemieckiego kompozytora epoki baroku Jana Sebastiana Bacha. Jednak melomani będą mogli również wysłuchać utworów romantycznych kompozytorów - Johannesa Brahmsa, Wilhelma Richarda Wagnera, Franciszka Liszta, Richarda Straussa czy Gustava Mahlera. Osobny koncert zostanie poświęcony francuskiej muzyce barkowej. W programie znalazł się również cykl koncertów muzyki liturgicznej.
„Festiwal Bachowski prezentuje powszechne już niemal w całym dzisiejszym świecie muzyki klasycznej wykonywanie muzyki na instrumentach, właściwych epoce, z której pochodzi dany utwór. Muzyka dawna wykonywana jest na instrumentach historycznych, muzyka nowa na instrumentach o konstrukcji współczesnej. Rzecz polega na szczegółach konstrukcyjnych, czyli w efekcie na niuansach brzmieniowych: głośności, barwie, proporcjach” - podkreślił Jan Tomasz Adamus, dyrektor artystyczny festiwalu.
Oprócz koncertów w programie festiwalu znalazły się również spektakle teatralne. Przed świdnicką publiczność zaprezentuje się m.in. Jan Peszek w monodramie Bogusława Schaeffer „Scenariusz dla nie istniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego”. „Oprócz tego tradycją festiwalu są Akademie Bachowskie, podczas których sławni muzycy prowadzą kursy mistrzowskie. W ramach akademii odbędzie się łącznie dziewięć koncertów” - poinformowała rzeczniczka festiwalu Iwona Czarnacka.
Pierwszy Festiwal Bachowski w Świdnicy odbył się w 2000 r., a pretekstem do jego zorganizowania była 250. rocznica śmierci kompozytora. J.S. Bach był związany z Świdnicą poprzez postać swojego ucznia Christopha Gottloba Weckera (1700 - 1774). To dzięki m.in. listom polecającym do kompozytora Wecker został w 1729 r. organistą Kościoła Pokoju w Świdnicy. Muzyka J.S. Bacha była wykonywana w Kościele Pokoju regularnie przez cały XIX wiek.
Tegoroczna edycja imprezy zakończy się 4 sierpnia.(PAP)
pdo/ ls/