Kultura i sztuka po 1989 roku

04.07.2016 aktualizacja 19.07.2016

W Szczecinie odsłonięto mural przedstawiający Mieczysława Karłowicza

Mural przedstawiający postać kompozytora i dyrygenta Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Fot. PAP/M. Bielecki Mural przedstawiający postać kompozytora i dyrygenta Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Fot. PAP/M. Bielecki

Wielkoformatowy portret kompozytora Mieczysława Karłowicza odsłonięto w poniedziałek w Szczecinie. Mural z muzykiem to inicjatywa Filharmonii w Szczecinie, która świętuje przypadającą w tym roku 140. rocznicę urodzin swojego patrona.

"Z okazji przypadających 5 lipca urodzin Szczecina sięgnęliśmy po postać dla nas najważniejszą, czyli po Mieczysława Karłowicza, który od ponad 60 lat jest naszym patronem, nieprzerwanie związanym z historią miasta" – powiedziała dziennikarzom dyrektor Filharmonii w Szczecinie Dorota Serwa. Umieszczenie rysunku w publicznej przestrzeni Serwa tłumaczyła "nietuzinkową biografią kompozytora". "Żywcem przeniesiony w dzisiejsze czasy byłby trochę hipsterem, trochę hipisem z bardzo szalonym życiorysem" - mówiła.

Grafika, która powstała na ścianie domu przy ul. Krasińskiego 97 przedstawia Karłowicza szusującego na nartach z batutą w ręce wśród spadających nut. Inspiracją do stworzenia muralu była ilustracja Ernesto Gonzalesa z książki dla dzieci "Z historii muzyki dla wszystkich – wierszyki" - wyjaśniała Serwa.

Portretowi kompozytora i taternika towarzyszy fraszka Grzegorza Wasowskiego "Smutek zetrze ci z oblicza/ Muza Miecia Karłowicza".

"Mamy nadzieję, że jest to dla filharmonii początek hucznych obchodów urodzin kompozytora. Karłowicz to postać, która inspiruje nas do tworzenia kolejnych wydarzeń w nowym sezonie artystycznym" - zapowiedziała dyrektor Filharmonii w Szczecinie.

Z okazji rocznicy urodzin Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie nagrywa płytę z kompozycjami Karłowicza z udziałem skrzypka Bartłomieja Nizioła. Muzyków prowadzi dyrygent Łukasz Borowicz. Album składać się będzie z trzech utworów koncertu skrzypcowego A-dur, Rapsodii litewskiej op. 11 oraz Smutnej opowieści op. 13. Premiera wydawnictwa planowana jest pod koniec br.

Mieczysław Karłowicz urodził się 11 grudnia 1876 r. w Wiszniewie (obecnie Białoruś). Od siódmego roku życia uczył się gry na skrzypcach w Dreźnie i Pradze, a następnie od 1888 r. w Warszawie równocześnie studiując harmonię. Równolegle studiował na Uniwersytecie Warszawskim nauki przyrodnicze oraz filozofię w Berlinie.

Mieczysław Karłowicz, obok Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, wymieniany jest wśród najwybitniejszych kompozytorów w historii polskiej muzyki. Jest autorem sześciu poematów symfonicznych, dwudziestu pieśni na głos i fortepian, koncertu skrzypcowego, serenady oraz jednej symfonii. Jego dzieła zaliczane są do nurtu późnego romantyzmu. 8 lutego 1909 zginął tragicznie pod śnieżną lawiną podczas samotnej wycieczki na nartach, w drodze z Hali Gąsienicowej do Czarnego Stawu. Obecnie u stóp Małego Kościelca znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona Karłowiczowi.(PAP)

res/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL