Kultura i sztuka po 1989 roku

10.10.2018

W Teatrze Lalka koncert poświęcony Joannie Kulmowej - 13 listopada

Grzegorz Turnau wraz z zespołem i aktorami stołecznego Teatru Lalka przygotowuje specjalny koncert poświęcony zmarłej 17 czerwca br. poetce Joannie Kulmowe. Koncert pt. "Ta drabina to schody do nieba..." zaplanowano na 13 listopada o godz. 19.00 w Teatrze Lalka.

W programie koncertu znajdą się wiersze i piosenki z muzyką Grzegorza Turnaua, m.in. pochodzące z płyty "Księżyc w misce", a także muzyczne cytaty z przedstawień takich, jak "Karampuk. Baśń o króliku z cylindra", "Krawiec Niteczka" i "Krzesiwo".

"W lirycznej rozmowie aktorów z lalkami powrócą pytania stawiane przez autorkę +Ballady o garderobie+" - poinformowała w środę PAP Joanna Sawicka-Gajin z Teatru Lalka.

Joanna Kulmowa (ur. 25 marca w 1928 r. - zm. 17 czerwca w 2018 r.) była poetką, prozaiczką, librecistką, tłumaczką, aktorką i twórczynią przedstawień. Ukończyła studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi oraz reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W 1955 r. objęła stanowisko redaktorki działu teatralnego w wydawnictwie Nasza Księgarnia.

Była autorką dramatów, słuchowisk radiowych, piosenek, a także książek dla dzieci i młodzieży. W latach 1996–98 pełniła m.in. funkcję prezesa stołecznego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W latach 2014–17 zasiadała w jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

"Jej wiersze, adresowane, jakże często, do młodego odbiorcy, zebrane m.in. w tomach: +Zasypianki+, +Krześlaki z rozwianą grzywą+ i +Niebo nad miastem+ przepełnione są humorem, liryzmem i refleksją nad światem. Cechują je językowe eksperymenty, gry słowne, neologizmy poruszające wyobraźnię i wrażliwość – nie tylko najmłodszych" - napisała Sawicka-Gajin.

Jako reżyser teatralny zadebiutowała w 1956 r. spektaklem "Podróżni" w Teatrze Ziemi Łódzkiej. Następnie reżyserowała w teatrach Koszalina, Poznania i Gdańska. W latach 1961-62 w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku pełniła funkcję kierownika literackiego. Wraz z m.in. Stefanem Sutkowskim na początku lat 60. XX w. współtworzyła Scenę Kameralną Filharmonii Narodowej, z którą współpracowała przez kilkanaście lat. Przez wiele lat wspólnie z mężem, Janem Kulmą, prowadzili chór i teatr dziecięcy.

"Przywołanie nazwiska wybitnej poetki w Teatrze Lalka zdaje się zatem co najmniej podwójnie uzasadnione" - napisała Sawicka-Gajin.

Koncert odbędzie się w stołecznym Teatrze Lalka 13 listopada o godz. 19.00.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL