II Rzeczpospolita

02.05.2019

W Teatrze Nowym w Łodzi premiera „Fantazji polskiej” M. Wojtyszki

Aktor Dymitr Hołówko jako lgnacy Paderewski podczas próby medialnej spektaklu „Fantazja Polska” w reżyserii Macieja Wojtyszki. Fot. PAP/G. Michałowski Aktor Dymitr Hołówko jako lgnacy Paderewski podczas próby medialnej spektaklu „Fantazja Polska” w reżyserii Macieja Wojtyszki. Fot. PAP/G. Michałowski

Ignacy Paderewski, Woodrow Wilson, ale także papuga Polly pojawią się na scenie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi w sztuce „Fantazja polska”, napisanej i wyreżyserowanej przez Macieja Wojtyszkę, która po raz pierwszy zaprezentowana zostanie w czwartek.

"+Fantazja polska+ to jest sztuka, o której trudno powiedzieć, czy to komedia, czy tragedia, ale chyba raczej komedia" – ocenił autor tekstu i reżyser spektaklu Maciej Wojtyszko podczas próby medialnej poprzedzającej zaplanowaną na czwartek premierę.

Spektakl ukazuje kulisy rodzącej się współpracy dyplomatycznej między Polską i Stanami Zjednoczonymi. Jak wyjaśnił Wojtyszko, historyczne są zarówno postaci - takie jak Ignacy Paderewski, jego żona Helena, 28. prezydent USA Woodrow Wilson czy wybitna śpiewaczka Marcelina Sembrich-Kochańska, miejsca – hotel Gotham, w którym doszło do spotkania tych osób, jak i papuga Polly, która będzie jednym z "aktorów" tego przedstawienia.

"To jak najbardziej historyczny spektakl – ja uważam, że tak było naprawdę. Ignacy Paderewski mieszkał w tym hotelu, była tam papuga i mówiła – nie wiem, czy dokładnie te rzeczy, ale mówiła. Marcelina Sembrich-Kochańska, największa ówczesna śpiewaczka, mieszkała piętro wyżej, a Mary Lee – sekretarka pani Paderewskiej napisała pamiętniki, w których opisała wszystko to, co się działo – łącznie ze spotkaniem z prezydentem Wilsonem. Zatem wszystko wymyślone jest tak, jakby to było prawdą" – podkreślił reżyser.

Jakie były kulisy spotkania dwóch mężów stanu – brzemiennego w skutki, bo zaowocowało 13. punktem w orędziu Wilsona o powojennym ładzie na świecie, mówiącym o konieczności odzyskania niepodległości przez Polskę? Wojtyszko przedstawia swoją wizję – nie zawsze całkiem serio, ale niewykluczone, że bliską prawdzie, bo przecież losy wielkich spraw często zależą od drobiazgów i szczegółów, z których niewtajemniczeni nie zdają sobie sprawy.

"Fantazję polską" w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego od ubiegłego roku można oglądać w warszawskim Teatrze Ateneum. Zdaniem Wojtyszki, jego autorska wersja będzie wiernym oddaniem tekstu sztuki, prawdziwym "powrotem do źródeł".

Na Małej Sali Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka wystąpią Dymitr Hołówko, Barbara Dembińska, Jolanta Jackowska, Katarzyna Żuk, Weronika Asińska, Piotr Seweryński, Sławomir Sulej i Tomasz Kubiatowicz oraz żywa papuga, która w odpowiednim momencie również "wygłosi swoją kwestię".

Tekst sztuki powstał na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza dla upamiętnienia 100-lecia współpracy dyplomatycznej między Stanami Zjednoczonymi i Polską.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL