Kultura i sztuka po 1989 roku

20.06.2017

W Teatrze Starym w Lublinie spektakl z kołysankami z udziałem Natalii Kukulskiej

Koncert kołysanek w wykonaniu Natalii Kukulskiej będzie główną częścią spektaklu pt. „Szukaj w snach”, który we wrześniu zaprezentuje Teatr Stary w Lublinie. Obok wokalistki wystąpią m.in. artyści Lubelskiego Teatru Tańca.

Teksty kołysanek napisał prawnik, poeta, były wiceprezydent Lublina Włodzimierz Wysocki, natomiast muzykę do nich skomponował muzyk jazzowy - Marek Napiórkowski. Premiera zaplanowana jest na 23 września – poinformowała we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Teatru Starego w Lublinie Karolina Rozwód.

Spektakl „Szukaj w snach” przygotowywany jest głównie z myślą o dzieciach. „Bardzo nam zależy, żeby to nie był po prostu koncert, na który dzieci przyjdą, usiądą w fotelach, odsłuchają i wyjdą. Kołysanki chcemy trochę uteatralizować. To będzie kameralny spektakl” – zaznaczyła Rozwód.

Na potrzeby widowiska przestrzeń teatru będzie specjalnie zorganizowana - nad istniejącymi siedziskami na widowni zbudowany będzie podest zrównujący widownię ze sceną. Na podeście tym mają być ułożone poduchy, pufy, miękkie wykładziny. „Będziemy zachęcać, aby dzieci przyszły w wygodnym ubraniu, przyniosły ze sobą swoje przytulanki” – dodała Rozwód.

W widowisku wystąpią także artyści Lubelskiego Teatru Tańca, którzy zaprezentują specjalnie przygotowane choreografie. Podczas przedstawienia będzie grał zespół w składzie Marek Napiórkowski, Marek Dąbrówka, Marcin Górny, Paweł Pańta.

Teatr Stary w Lublinie jest teatrem impresaryjnym. Mieści się w jednym z najstarszych zabytkowych budynków teatralnych w Polsce.

Repertuar teatru tworzą głównie spektakle czy koncerty gościnne, ale regularnie organizowane są tu także pokazy filmowe, przedstawienia i warsztaty dla dzieci oraz debaty o kulturze i literaturze.

Teatr Stary jest też producentem spektakli i koncertów. Ostatni spektakl pt. „Wieloryb. The Globe" powstały w koprodukcji Teatru Starego w Lublinie z Teatrem Łaźnia Nowa w Krakowie, był pokazywany na kilku festiwalach. Krzysztof Globisz, który gra tytułowego wieloryba, za tę rolę został nagrodzony statuetką Ludwika, przyznawaną przez znawców teatru w Krakowie. Wyprodukowany w 2015 r. przez Teatr Stary w Lublinie spektakl "Czas kobiety", powstały we współpracy wokalistki Anny Marii Jopek oraz twórcy teatru Scena Plastyczna KUL Leszka Mądzika, będzie w październiku prezentowany w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. (PAP)

ren/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL