Pod zmienioną nazwą i w formule opartej na zrozumieniu, czym jest współczesna wielokulturowość Łodzi odbędzie się Festiwal Wielu Kultur, który zastąpi Festiwal Czterech Kultur. Cykl wydarzeń organizowanych przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zaplanowano od 4 do 13 października.
Organizowany od ponad 20 lat w przestrzeni miejskiej festiwal jest jedną z najważniejszych kulturalnych imprez Łodzi. Swoją tematyką nawiązuje do wielokulturowych korzeni miasta, które przez lata było tyglem czterech kultur i narodowości - polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Zainagurowany w 2002 r. cykl wydarzeń z dziedziny teatru, muzyki i fotografii początkowo odbywał się pod nazwą Festiwal Dialogu Czterech Kultur, a od 2009 r. - Festiwal Łódź Czterech Kultur.
Tegoroczna, 23. edycja imprezy – jak zapowiedzieli jej organizatorzy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi – odbędzie się w nowej odsłonie i pod zmienioną nazwą.
"Proponując nową nazwę Festiwal Łódź Wielu Kultur nie zamierzamy odcinać się od ideałów, o których urzeczywistnieniu marzyli pomysłodawcy tego wyjątkowego święta. Mamy jednak przekonanie, że wierność tym ideałom nakłada na nas obowiązek podążania za zmianami, jakie zachodzą w kulturowym krajobrazie Łodzi, a także we współczesnym rozumieniu i doświadczaniu kultury" – wyjaśniła dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi Joanna Podolska-Płocka.
Tłumaczyła, że przez ponad dwie dekady trwania festiwalu w Łodzi zmieniał się charakter miejskiej wspólnoty – m.in. ulice znów, jak przed stu laty stały się wielojęzyczne. Jednocześnie wraz ze zmieniającym się światem, zmienia się rozumienie kultury i jej tożsamości nie można dziś łączyć jedynie z poczuciem przynależności do etnicznej, narodowej czy religijnej wspólnoty. Dlatego organizatorzy chcą przedstawić współczesną Łódź jako przestrzeń, w której koegzystują ze sobą – i wzajemnie się przenikają nie tylko kultury ukraińska, polska czy romska, ale także feministyczna, queerowa, ludowa, osób z niepełnosprawnościami, ekologiczna, kultura dzieci i młodzieży.
"Chcemy, by festiwal był lustrem, w którym ta nowa Łódź może się przejrzeć. Zarazem pragniemy, by przyczyniał się do jej dalszej zmiany, przekształcania w miasto przyszłości – wrażliwe, otwarte na różne społeczności, szanujące odmienne doświadczenia i tożsamości, budowane na dialogu, empatii i trosce o każde istnienie" – podkreśliła Podolska-Płocka.
Nowy jest też termin Festiwalu Łódź Wielu Kultur, który odbędzie się nie we wrześniu, lecz w październiku (4-10). Podobnie jednak, jak w poprzednich edycjach, ma być on miejscem spotkania i współpracy artystów reprezentujących szerokie spektrum twórczości: od teatru, performensu, filmu, literatury, poprzez muzykę, sztuki wizualne, aż po różne formy artystycznego aktywizmu. Wydarzenie zainauguruje koncert "WE" w wykonaniu World Orchestra, której pomysłodawcą i liderem jest Grzech Piotrowski. Występ w Klubie Wytwórnia artystek i artystów z całego świata ma być ich silnym przesłaniem pokoju ponad podziałami.
Na budżet Festiwalu Łódź Wielu Kultur składa się m.in. dofinansowanie Urzędu Miasta Łodzi i dotacja pozyskana w ramach programów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego oraz partnerów. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ mmu/