Nagrody im. Jana Cybisa wręczono w piątek w Domu Artysty Plastyka w Warszawie. Trafiły one do Pawła Susida - za rok 2011- i Marka Sobczyka - za rok 2012. Uroczystości towarzyszyło otwarcie wystaw nagrodzonych artystów. Nagroda im. Jana Cybisa to najstarsza i najbardziej prestiżowa nagroda w dziedzinie sztuk plastycznych w Polsce. Przyznawana od 1973 r. za wybitne osiągnięcia w dziedzinie malarstwa.
"Dziś przed państwem staje dwójka laureatów; nadrabiamy w ten sposób pewne zaległości, wynikające z niedostatecznego finansowania nagrody. Dokonuje się pewien krok podsumowujący, gdy ci znakomici artyści wchodzą do panteonu historii polskiego malarstwa współczesnego" - powiedział podczas piątkowego wręczenia nagród im. Jana Cybisa i otwarcia wernisaży laureatów prezes Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków Jacek Maślakiewicz.
Nagrodę im. Jana Cybisa przyznawane są artystom żyjącym, których twórczość cechuje oryginalność i indywidualizm. Pierwszym laureatem nagrody był Tadeusz Dominik (1973). Wśród laureatów znajdują się także m.in. Jan Lebenstein (1985), Jerzy Nowosielski (1988), Rajmund Ziemski (1979), Stefan Gierowski (1980).
"Przyznanie mi Nagrody im. Jana Cybisa traktuję jako szczególne wyróżnienie. Postanowiłem, w związku z tym, zamiast przeglądu swoich wcześniejszych prac, pokazać coś nowego i wyjątkowego. Chcę mianowicie zaprezentować obrazy z niepokazywanego jeszcze w większym wyborze cyklu +Notes mal.+. Celowo nie użyłem pełnej nazwy +malarza+, bo się wahnąłem. Podobne zdania, które wypełniają prace, mogą przecież nachodzić każdego. Ja dodałem tylko malarski powód uzasadniający ich pojawienie się na obrazie" - powiedział Paweł Susid podczas otwarcia wernisażu swoich prac w Domu Artysty Plastyka w Warszawie.
Susid przedstawia publiczności serię wąskich, wielobarwnych płócien, ozdobionych humorystycznym, często prowokacyjnym komentarzem, nawiązującym do polityki, religii i obyczajowości.
"Na moją wystawę składają się różne prace, tworzone od 1979 roku do dziś, zmieszane ze sobą, bez specjalnych - poza losowymi - kryteriów. Każdy obraz jest odrębny, każdy opatrzony jest komentarzem" - opowiadał o swojej wystawie Marek Sobczyk. Kolekcja jego prac, pod tytułem "Badania mózgu w Polsce 1979-2013", podejmuje tematy polityczno-obyczajowe, oferując także dowcipny komentarz.
Paweł Susid (ur. 1952 r. w Warszawie) uczył się w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1978 r. w pracowni Tadeusza Dominika. "Na tym polega sztuka Susida - na zaskakującym przestawieniu formy i treści, na graniu kontekstami, naszą wiedzą o sztuce i przyzwyczajeniami. Dziś widać, że prawie 30 lat tej sztuki to praca malarza i poety nad stworzeniem własnego słownika komunałów" - pisała Dorota Jarecka w 2006 r. Dzieła artysty były prezentowane na ponad stu indywidualnych wystawach, m.in. w Galleri Garmer w Goeteborgu, Kunstvereinen Bonn, Studio Bayer w Warszawie i Leverkusen. Susid był także dwukrotnie nominowany do nagrody "Paszportu" Polityki. Od 2009 r. prowadzi, wraz z prof. Leonem Tarasiewiczem, pracownię Przestrzeni Malarskiej na wydziale Sztuki Mediów i Scenografii warszawskiej ASP.
Marek Sobczyk (ur. 1955 r. w Warszawie) w latach 1975-80 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Stefana Gierowskiego. Wyrastał w kręgu malarstwa abstrakcyjnego, należał także do formacji artystycznej Gruppa, reprezentującej nurt ekspresjonizmu. Od lat 80. artysta malował kompozycje figuralne, często nawiązując do tematyki religijnej. W latach 1991-1996 prowadził - wraz z Jarosławem Modzelewskim - prywatną Szkołę Sztuki w Warszawie.
Nagrodę im. Jana Cybisa przyznawane są artystom żyjącym, których twórczość cechuje oryginalność i indywidualizm. Pierwszym laureatem nagrody był Tadeusz Dominik (1973). Wśród laureatów znajdują się także m.in. Jan Lebenstein (1985), Jerzy Nowosielski (1988), Rajmund Ziemski (1979), Stefan Gierowski (1980). (PAP)
pj/ ula/