W piątek i sobotę wieczorem na terenie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte obejrzeć będzie można spektakl multimedialny nawiązujący do historii półwyspu. Instalacje składające się na widowisko przygotowali artyści na zamówienie Muzeum Gdańska. Spektakl nosi tytuł „Westerplatte – światłocienie”. Składa się na niego pięć prac, których autorzy posłużyli się obrazem, światłem oraz dźwiękiem i muzyką.
Trzy prace prezentowane będą na ścianach historycznych obiektów, które stanowiły część polskiej składnicy na Westerplatte – Wartowni nr 1, Nowych Koszarów i Placówki Fort. Kolejne dwie prace związane będą z obiektami, które powstały na terenie półwyspu po zakończeniu II wojny światowej – upamiętniającym obrońców Westerplatte cmentarzyku oraz napisie „Nigdy więcej wojny” stojącym u podnóża pagórka, gdzie ulokowany jest Pomnik Obrońców Wybrzeża.
Wszystkie instalacje nawiązywać będą zarówno do historii Wojskowej Składnicy Tranzytowej i obrony tej placówki we wrześniu 1939 roku, jak i do konfliktów wojennych w szerszym wymiarze. „Poprzez pryzmat sztuk wizualnych na nowo odkrywać będziemy znajdujące się na półwyspie obiekty historyczne. Będzie to nie tylko próba zmierzenia się z dziedzictwem historycznym półwyspu, ale też próba pytania o kondycję współczesnego człowieka, naszą postawę wobec wojny, przemocy oraz autorytaryzmów” – poinformował rzecznik prasowy Muzeum Gdańska Andrzej Gierszewski.
Wśród multimedialnych prac znajdą się m.in. instalacje: „Nadzieja” autorstwa Roberta Turło oraz Jarosława Pudlisa, Michała Garnowskiego, Mateusza Kozłowskiego, Adam Przybysza i Marka Kuczyńskiego, „Bad news” autorstwa Macieja Salamona, „Respiracja” Macieja Szupicy z muzyką Szymona Weissa i animacją Krzysztofa Głażewskiego i „Willkommen” autorstwa Marka Frankowskiego, Szymona Kołodziejczyka i Grzegorza Łapińskiego.
Składające się na spektakl prace oglądać będzie można w piątek i sobotę od godz. 19:30 do 22:30. W tym czasie, co kwadrans, rozpoczynać się będzie spacer z przewodnikiem szlakiem instalacji. Organizatorzy zapraszają też na specjalne oprowadzanie w języku migowym (o godz. 20) oraz oprowadzanie w języku ukraińskim (o godz. 21). W obu dniach zostaną uruchomione zostaną dodatkowe kursy autobusu linii 138, które ułatwią dotarcie na półwysep i powrót z niego.
Polska składnica wojskowa powstała na Westerplatte decyzją Rady Ligi Narodów - organu, który kontrolował porządek prawny w Wolnym Mieście Gdańsk. Składnica zaczęła funkcjonować w 1926 r., po wybudowaniu magazynów oraz linii kolejowej. W latach 30. system obronny na Westerplatte został rozbudowany. Powstało wówczas m.in. pięć wartowni oraz nowoczesny budynek koszar.
1 września 1939 r. o godzinie 4.47 Westerplatte zostało zaatakowane wystrzałami z niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein". Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Według rożnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych - na około 120.
Choć jeszcze przed ostrzałem Westerplatte 1 września 1939 roku Niemcy zaatakowali Polaków w kilku innych punktach na terytorium kraju, walka na gdańskim półwyspie uznawana jest za symboliczny początek II wojny światowej. (PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/aszw/