Koncerty, spektakle, działania awangardowe, plastyczne, występy chórów i orkiestr dętych - to wydarzenia, które znajdą się w programie dwudniowych obchodów Święta Łodzi. Tradycyjnie łodzianie będą świętować w weekend przede wszystkim na głównej ulicy miasta - Piotrkowskiej.
Święto Łodzi tradycyjnie odbywa się w maju, choć pojawiają się pomysły, żeby przenieść je na 29 lipca, czyli dzień, w którym w 1423 roku król Władysław Jagiełło nadał Łodzi prawa miejskie.
W tym roku święto miasta ma mieć bardzo łódzki charakter, a występować mają na nim tylko łódzkie zespoły i artyści związani z tym miastem.
Głównym punktem sobotniego koncertu na scenie przy pasażu Rubinsteina będzie "największy dancing w mieście". Według organizatorów podczas koncertu wystąpić mają m.in. Anita Lipnicka, Monika Kuszyńska, Michał Urbaniak, John Porter oraz supergrupa złożona z muzyków związanych z takimi zespołami jak: Moskwa, Rambo Jet, Rezerwat, Washing Machine, Psychocukier, NOT, Pornohagen, Bruno Schulz czy Samokhin Band.
Święto Łodzi tradycyjnie odbywa się w maju, choć pojawiają się pomysły, żeby przenieść je na 29 lipca, czyli dzień, w którym w 1423 roku król Władysław Jagiełło nadał Łodzi prawa miejskie.
W różnych składach osobowych artyści zagrają przeboje od lat 60., aż do tych najnowszych, w nowych aranżacjach.
W niedzielę estrada brzmieć będzie przede wszystkim jazzem. Odcinek Piotrkowskiej w pobliżu sceny zamieni się w ogródek-kawiarnię, gdzie przy stolikach będzie można posłuchać koncertów łódzkich jazzmanów pod kierunkiem Pawła Serafińskiego. Zaprezentują się także Tomasz Gołębiewski z zespołem, chór gospel i Orkiestra Pocztowa.
Na "Pietrynie" od pasażu Schillera do Rubinsteina powstaną tzw. trawniki kultury - miejsca, na których odbywać się będą koncerty, spektakle, działania awangardowe i plastyczne. Na "trawnikach" wystąpią też m.in. Lech Dyblik, Los Potatos, Pocztowa Orkiestra Dęta oraz Sherwood. Muzycznym atrakcjom towarzyszyć będzie scenografia odwołująca się m.in. do charakterystycznych dla Łodzi neonów i murali.
Dla najmłodszych przygotowane zostaną place zabaw, gier i zajęć plastycznych. Zaplanowano także wybory Miss Viva Flamenco, happeningi i warsztaty flamenco. W sobotę z okazji Święta Łodzi jeżdżący zwykle po ulicy Piotrkowskiej trambus zmieni swoją trasę, aby łodzianie mogli poznać jedną z ciekawszych inwestycji miejskich – rewitalizację kompleksu budynków EC1 przy ul. Targowej.
Wśród wydarzeń towarzyszących znajdą się także Foto Dej - czyli dzień dla fotografów w łódzkim magistracie, zwiedzanie zabytkowych pomieszczeń hotelu Grand oraz spacer śladami serialowego komisarza Alexa.
W sobotę do pasażu Schillera łodzianie będą mogli przynieść też elektrośmieci i wymienić je na drzewka. Do rozdania jest 2 tys. sadzonek. Akcję organizują MPO i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi.
Władze miasta przeznaczą na organizację Święta Łodzi mniej więcej 400 tys. zł. (PAP)
szu/ abe/