W Wilnie otwarto w czwartek muzeum sztuki współczesnej - Muzeum Mo - w którym będą eksponowane dzieła litewskich artystów powstałe po 1960 roku. Muzeum o powierzchni 3,7 tys. m kw., wybudowane nieopodal starówki, zaprojektował polsko-amerykański architekt Daniel Libeskind.
Placówka powstała z prywatnej inicjatywy przedsiębiorcy Viktorasa Butkusa i jego żony Danguole Butkiene, którzy też sfinansowali budowę. Małżeństwo od dziesięciu lat kolekcjonuje dzieła rodzimych twórców – instalacje, zdjęcia, malarstwo, nagrania wideo. Zbiory, w których jest już ponad 5 tys. prac, są ciągle uzupełniane.
„Otwarcie prywatnego muzeum sztuki współczesnej Mo jest wyjątkowym prezentem z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Litwę niepodległości” - powiedziała prezydent Dalia Grybauskaite, która odwiedziła je przed kilkoma dniami. Prezydent wskazała, że prywatna inicjatywa wybudowania muzeum świadczy o tym, że „kultura w kraju jest ceniona”.
„To przedsięwzięcie stwarza Litwie unikalną możliwość zaprezentowania światu swej nowoczesnej sztuki” - powiedziała Grybauskaite.
Działalność Muzeum MO zainaugurowała wystawa pt. „Cała sztuka o nas” prezentująca 366 dzieł 71 autorów. Uroczystości otwarcia MO obejmują trwające 100 godzin wydarzenia artystyczne, muzyczne, filmowe.
Budynek muzeum stanął przy ulicy Zawalnej, w miejscu, gdzie znajdowało się kino "Lietuva", zbudowane w 1965 roku jako najnowocześniejsza sala kinowa w mieście. Budowę rozpoczęto wiosną ubiegłego roku. Koszt budowy wyniósł ponad 10 mln euro.
Muzeum zaprojektował pochodzący z Łodzi polsko-amerykański architekt Daniel Libeskind, który podczas czwartkowej uroczystości powiedział, że „jest to święto dla miasta, sztuki i ludzi”. „Być może jest to jedno z najmniejszych moich muzeów, ale najbardziej lubianych” - dodał.
Libeskind jest autorem m.in. Muzeum Żydowskiego w Berlinie, apartamentowca Złota 44 w Warszawie, Tańczących Wieżowców w Seulu, projektu zagospodarowania Strefy Zero po World Trade Center w Nowym Jorku.
Budynek muzeum Mo to geometryczna bryła z białego betonu i szkła, do której wnętrza prowadzą szerokie schody. Znajdują się tu nie tylko sale wystawowe, ale też księgarnia, czytelnia, sala filmowa, kawiarnia, pokoje administracyjne. Muzeum ma taras widokowy oraz skwer z wkomponowanymi rzeźbami.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ jo/ mc/